TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyfrowe gminy w Małopolsce

Ruszyła pierwsza tura naboru wniosków w programie „Cyfrowa Gmina”. Mogą w nim brać udział 122 małopolskie gminy. Minister Janusz Cieszyński spotkał się z przedstawicielami tych gmin w Olkuszu i Tarnowie.

W Olkuszu minister spotkał się m.in. z Wojewodą Małopolski Łukaszem Kmitą i Wicewojewodą Małopolski Ryszardem Pagaczem. W Tarnowie pojawiła się posłanka Anna Pieczarka.

„Cyfrowa Gmina” jest wartym miliard złotych projektem finansowanym z Funduszy Europejskich w ramach programu React-EU. Skierowany jest do wszystkich gmin w Polsce. Pieniądze będą przeznaczone na cyfrowe wsparcie samorządów. W pierwszym naborze, który wystartował 18 października, mogą o nie ubiegać się 122 gminy z Małopolski. Pozostałe małopolskie samorządy będą mogły to zrobić w kolejnych naborach.

– To Wy – samorządowcy i samorządy jesteście najbliżej swoich mieszkańców. To u Was realizowane są usługi dla ludzi – powiedział na spotkaniu minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W pierwszym naborze dla samorządów z Małopolski przeznaczonych jest 38 mln zł. We wszystkich naborach dla gmin z tego regionu przeznaczono prawie 60 mln zł.

– Każda gmina, która weźmie udział w programie, może liczyć na wsparcie – minimalna wysokość grantu to 100 000 zł, maksymalna – 2 000 000 zł. Przygotowany przez nasz rząd program pomoże wyrównać możliwości samorządów w zakresie cyfryzacji – wyjaśniał minister Janusz Cieszyński.

Pieniądze samorządy mogą przeznaczyć na sfinansowanie cyfryzacji urzędów, zakup sprzętu komputerowego np. dla szkół czy szkolenia zapoznające urzędników z nowymi technologiami.

– To od Was będzie zależało, na które z tych działań przeznaczycie te pieniądze. Jedno działanie będzie obowiązkowe – audyt cyberbezpieczeństwa. Chcemy stworzyć mapę cyberbezpieczeństwa samorządów w Polsce i mamy nadzieję, że dzięki temu działaniu wzmocnimy techniczny i kompetencyjny potencjał gmin do zapobiegania i reagowania na incydenty bezpieczeństwa – poinformował małopolskich samorządowców minister Janusz Cieszyński.

Nabór wniosków prowadzić będzie Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Zasady rozliczania projektów mają być jak najprostsze dla samorządów. 100 proc. finansowania nie wymaga wkładu własnego. Możliwe jest również refinansowanie projektów powstałych od lutego 2020 r.

Źródło: gov.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...