TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Branżowe konferencje w dobie pandemii: nadchodzące eventy, narzędzia i przyszłość

Tempo i skala powrotu do normalności sprzed COVID-19 wydają się mniejsze niż sądzono na początku pandemii. Tak, mieliśmy chwilę wytchnienia latem, gdy wydawało się, że następuje odmrażanie gospodarki i branży eventowej, ale obecnie kolejne kraje (m.in. UK i Austria) przywracają restrykcje, w tym dotyczące te zakazu zgromadzeń. Ma to znaczenie również dla operatorów telekomunikacyjnych i dostawców infrastruktury, gdyż konferencje branżowe są częścią krajobrazu tej społeczności. Na szczęście nie pożegnaliśmy ich całkowicie – na ratunek przyszedł internet.

VirBELA™ – to słowo stało się symbolem Wirtualnej Konferencji KIKE, która odbyła się w formie online pod koniec czerwca br. Organizatorzy VKIKE wykorzystali wirtualną przestrzeń konferencyjną zdolną pomieścić do 1000 osób. Teren podzielony na dziedziniec, dwie sale konferencyjne, hol z wystawcami i prywatne meet-roomy – pozwoliło to na odbycie się Konferencji KIKE zgodnie z planem, a także w intrygującej formie. Mariusz Filipiak, członek zarządu Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej i prezes spółki KIKE Events, mówił przed konferencją: „Znaleźliśmy rozwiązanie, które w czasach pandemii pozwala na organizację ogólnopolskiej konferencji, zapewniając jednocześnie całkowite bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom”.

Mógłbym rzec: „I ja tam byłem, miód i mleko piłem. A com widział i słyszał, w księgi umieściłem”. Relacje z prelekcji dotyczących WiFi6 i 5G, POPC, nowego prawa telekomunikacyjnego, TeleKlasy, GRAP oraz podsumowanie VKIKE znajdziecie na ISPortal. Uczestnicząc w VKIKE doświadczyłem czegoś, co być może w przyszłości będzie standardem. Potrafię sobie wyobrazić, że nawet w świecie bez pandemii, część organizatorów może zdecydować się na hostowanie konferencji wirtualnych.

Choć wiosenna VKIKE to już przeszłość, wiemy już, że jesienna będzie też będzie w tej formie (wkrótce powinniśmy poznać datę). Mamy koniec września 2020 r. i ograniczenia zgromadzeń dalej obowiązują, a część populacji z obawy o własne zdrowie nie śpieszy się do powrotu do uczestnictwa w imprezach masowych. Znam to dobrze z innej branży – koncertowej – w której panują podobne nastroje. Jakie plany mają zatem inni organizatorzy branżowych konferencji telekomunikacyjnych?

W dniach 30 września – 2 października 2020 r. odbędzie się Konferencja Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej oraz Polskiej Fundacji Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL „Nowy Świat – Nowe Wyzwania”. Dla uczestników PIKE – w formule online – przygotowano prelekcje poruszające tematykę m.in. nowego prawa komunikacji elektronicznej, pracy zdalnej i zmian na rynku medialnym w Polsce. W konwencji online odbędzie się też PLNOG LIVE! (28 – 29 września br.), 30 września w ramach wspomnianej konferencji uświadczymy też transmisję oznaczoną jako „old school”. Wśród zagadnień zaplanowanych na PLNOG LIVE! znajdziemy 5G, cyberbezpieczeństwo systemów Internetu Rzeczy oraz rozwiązania spod znaku cloud computing. W formie on-site ma odbyć się natomiast 25 iNET Meeting. Spotkanie, planowane wcześniej na połowę września br., przez wzgląd na COVID-19 przeniesiono na listopad.

Narzędzia umożliwiające tworzenie wirtualnych meetingów szybko znalazły swoją niszę na rynku. Oprócz VirBELI możemy skorzystać z VRChata, stawiającego na bardziej gamingowe wykorzystanie umożliwiające kreację fantastycznych światów, z Engage Communicate/Teach/Learn, gdzie podstawową mechaniką poruszania się i interakcji jest hełm VR, a także z Hubs by Mozilla (możliwość generowania wirtualnych pokoi) i AltspaceVR, prezentującym bardziej komiksową grafikę. Na portalu medium.com pierwsze miejsce w zestawieniu narzędzi do tworzenie wirtualnych konferencji zajęła platforma Vfairs. Zdaniem twórców umożliwia ona zarządzenie eventem i planowanie poszczególnych etapów działania od rejestracji po kampanię marketingową.

Jestem przekonany, że nie pożegnaliśmy się definitywnie z konferencjami branżowymi odbywającymi się w świecie rzeczywistym. Obecna sytuacja jest przejściowa, a powrót do normalności wymaga czasu. Korzystajmy jednak z możliwości nauki nowych technologii i narzędzi, gdyż może zdarzyć się w przyszłości konieczność powrotu do wirtualnych spotkań.

Źródła: KIKE / PLNOG / PIKE / iNET Meeting / VirBELA / medium.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze