TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Bitwa o NASK

Wciąż nie wiadomo, co stanie się z Naukową Akademicką Siecią Komputerową (NASK). W listopadzie ubiegłego roku poinformowano, że nadzór nad instytucją przejmuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Rada ds. Cyfryzacji przestrzega przed tą zmianą.

Jak informuje Puls Biznesu, ciało doradcze działające przy Ministerstwie Cyfryzacji negatywnie odnosi się do tego pomysłu. Na początku stycznia jednogłośnie przyjęto uchwałę w tej sprawie. „Rada ds. Cyfryzacji wyraża zaniepokojenie tymi planami i wnosi o ich rewizję w głębokim interesie efektywnego rozwoju cyfryzacji oraz budowy krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w Polsce” – możemy przeczytać w dokumencie.
Z jednej strony rada podziela stanowisko Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o potrzebie połączenia potencjału naukowo-badawczego placówek naukowych i badawczych pod jego nadzorem. Z drugiej przypomina także, że MNiSW ma już Sieć Badawczą „Łukasiewicz”. Jednym z jej elementów jest Instytut Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach. Istnieją obawy, że NASK stanie się częścią „Łukasiewicza”.

Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa jest instytutem badawczym, pod którego szyldem państwo realizuje wiele projektów związanych z telekomunikacją, informatyzacją, cyberbezpieczeństwem czy budową kompetencji cyfrowych. Do NASK należy choćby CERT, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna oraz rejestr domen.pl i wiele innych. Naturalnym więc wydaje się fakt, żeby instytut ten podlegał Ministerstwu Cyfryzacji.
I w tej kwestii zajęła stanowisko Rada ds. Cyfryzacji. Jej zdaniem, rola NASK w zakresie cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa daleko wykracza poza funkcje naukowe i badawcze, “co czyni go podmiotem o szczególnym znaczeniu dla rozwoju tej domeny aktywności władz publicznych w Polsce”. Ponadto to MC, a nie resort nauki, odpowiada za “informatyzację”, w której zawiera się m.in.: bezpieczeństwo cyberprzestrzeni w wymiarze cywilnym, rozwój społeczeństwa informacyjnego i przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, a także informatyzacja administracji publicznej”.

Do tej pory to właśnie Ministerstwo Cyfryzacji (MC) sprawowało nadzór nad NASK.  Nieoficjalnie mówi się, że zapis o przejęciu instytucji przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) znalazł się w umowie koalicyjnej.

Czy tak stanowcze stanowisko rady zmieni ustalenia koalicjantów?

Źródło: Puls Biznesu

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...