TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

10 tys. zł kary za niezabezpieczony nośnik w sądzie

Zgubiony przez kuratora sądowego niezaszyfrowany pendrive zawierał dane 400 osób, podlegających nadzorowi kuratorskiemu i objętych wywiadem środowiskowym. Organ nadzorczy uznał, że przewinienie znajduje się po stronie Prezesa Sądu Rejonowego w Zgierzu.

Prezes Sądu Rejonowego polecił podwładnym, aby sami zabezpieczali dane. Prezes Urzędu Ochrony Danych osobowych w toku postępowania nałożył na Prezesa Sądu administracyjną karę pieniężną w kwocie 10  tys. zł, gdyż według prawa to właśnie Prezes jest administratorem danych, który odpowiada za wdrożenie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, zapewniających odpowiednie bezpieczeństwo danych.

W toku postępowania UODO administrator w składanych wyjaśnianiach wskazał, że wdrożył system ochrony danych osobowych w postaci zasad przetwarzania danych osobowych. Postępowanie wykazało, że administrator  naruszył m.in. zasadę poufności i integralności danych osobowych poprzez wydanie do użytku służbowego na niezabezpieczonych nośnikach.

Prezes UODO wskazał dodatkowo, że przewinienie spowodowało wysokie ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych.

Administrator danych jest zobowiązany do wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, aby przetwarzanie odbywało się zgodnie z wymaganiami RODO.

Z treścią decyzji można zapoznać się na stronie uodo.gov.pl.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...