TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

ZPP o zmianie ustawy o podatku dochodowym i obrocie gotówkowym

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował swoje stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Znalazło się w nim wiele uwagi i propozycji zmian tego projektu.

ZPP od początku sprzeciwiał się planom nadmiernych regulacji i ograniczeń w limitach obrotu gotówką zarówno w relacjach B2C jak i B2B. Dlatego jest przychylnie nastawiony do projektu ustawy uchylającego art. 22 pkt 1 ww. ustawy Polski Ład.

Wskazuje na negatywne konsekwencje ograniczania limitów transakcji gotówkowych. Są to:
– utrudnienia w jednorazowych transakcjach,
– wzrost szarej strefy,
– zmniejszenia poczucia bezpieczeństwa i ochrony danych przez konsumentów.

ZPP o obrocie gotówkowym

1 stycznia 2024 r. w życie ma wejść zmniejszenie limitu obrotu gotówkowego z 15 000 zł do 8 000 zł. Dlatego art.18 oraz art. 22 pkt 1 ww. ustawy Polski Ład powinny zostać uchylone i ZPP przychylnie wypowiada się o projekcie ustawy, w której jest to planowane. Pozwoli to na większą swobodę zarówno w transakcjach między przedsiębiorcami jak i między przedsiębiorcą a konsumentem.

ZPP już wcześniej informował o tym, że chociaż bezgotówkowe formy płatności się rozwijają, to wielu klientów nadal wybiera gotówkę. Nie ma zatem powodu, by obrót gotówkowy ograniczać. Ponadto tego typu ograniczenia najbardziej uderzają w sektor mikro i małych przedsiębiorców, a także będą powodem utrudnień w jednorazowych płatnościach.

Ponadto ograniczenia obrotu gotówkowego w transakcjach B2C może prowadzić do powstawania szarej strefy. Gdy klient nie będzie mógł dokonać transakcji bezgotówkowej, a przedsiębiorcy odbierze się legalną możliwość pobrania płatności w gotówce, trzeba będzie znaleźć sposób na obejście ograniczeń. By nie stracić klienta przedsiębiorca może zrezygnować z wystawienia faktury VAT. Zdaniem ZPP w rezultacie zamiast ograniczyć szarą strefę, takie zapisy będą stymulować jej rozwój.

Stąd poparcie ZPP dla poselskiego projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Źródło: zpp.net.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze