Zgoda UE na specjalny roaming z Ukrainą

60
Ukraina

W Unii Europejskiej jest zgoda na to, by wprowadzić specjalny roaming dla uchodźców z Ukrainy. Dzięki temu osoby z Ukrainy, które znajdują się w Polsce lub innych krajach UKE, będą mogły korzystać ze swoich telefonów komórkowych tak, jakby były w Ukrainie.

W Brukseli spotkali się unijni ministrowie odpowiedzialni za kwestie telekomunikacji. Polskę reprezentował Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w KPRM. Rozmawiano m.in. o pomocy dla Ukraińców z zakresie wykorzystywania usługi Roam Like At Home.

— Chodzi o to, by uchodźcy, którzy są w Polsce i w innych krajach UE mogli tak samo dzwonić i wykorzystywać swoje telefony komórkowe, jakby byli u siebie w Ukrainie. Oczywiście obywatele UE, którzy są w Ukrainie, by również w ten sam sposób mogli korzystać z usług w Ukrainie – powiedział Paweł Lewandowski.

Roam Like At Home to usługa, z której korzystamy w ramach UE od pewnego czasu. Chodzi o zrównanie cen za rozmowy telefoniczne, SMS-y i transfer danych w roamingu na terenie Unii Europejskiej z cenami operatorów lokalnych, z którymi mamy podpisane umowy. Pozwala to na korzystanie z telefonu komórkowego w innych krajach UE bez ponoszenia dodatkowych opłat. Teraz z takiego udogodnienia będą mogły również osoby z Ukrainy.

— W zasadzie w tej sprawie jest konsensus. Nie było żadnych głosów przeciwnych. Kwestie dotyczyły technicznych uwarunkowań rozwiązań. Procedura jest znana w UE. Chodzi o to, aby Ukrainę włączyć do tych samych ram, w których funkcjonujemy – powiedział Lewandowski.

Źródło: businessinsider.com.pl