Marketplace – jak z niego korzystać?

84

Z Marketplace na Facebooku spotkał się każdy. Oferty dodawane na nim wyświetlają się bowiem na stronie głównej podczas przeglądania aktualności. Jest to swego rodzaju wewnętrzny portal ogłoszeniowy, gdzie można wystawić na sprzedaż różne przedmioty.

Wprowadzono go do Polski w 2017 roku i niemal od razu zyskał sympatię wielu sprzedawców oraz użytkowników.

W Marketplace jest do wyboru wiele kategorii, dzięki czemu znalezienie produktu, który nas interesuje, nie stanowi większego problemu. Przedmioty w tym miejscu może wystawiać każdy, kto jest zalogowany w serwisie Facebook. Istnieje możliwość oferowania swoich produktów jedynie jako osoba prywatna. Natomiast cały proces sprzedaży przebiega na profilu użytkownika.

Dużą zaletą możliwości wystawiania ogłoszeń w tym miejscu jest to, że nie płaci się za usługę – wszystko jest darmowe. To bardzo atrakcyjna cecha, która również wpłynęła na odniesienie sukcesu przez ten segment Facebooka.

Jak włączyć Marketplace na Facebooku?

Kupowanie z drugiej ręki stało się w ciągu ostatniego czasu modą. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi widzi w tym możliwość wyciągnięcia zysku ze starych bądź po prostu już nieużywanych rzeczach. Ale jak włączyć Marketplace Facebook?

Tak jak wcześniej zostało wspomniane, jedynym warunkiem korzystania z usługi Marketplace jest posiadanie konta na Facebooku. Jeżeli go spełnisz, automatycznie otrzymujesz dostęp do tej usługi. Jeżeli jednak po wystawieniu ogłoszenia nie jest ono widoczne, trzeba poprosić support o weryfikację. Zespół Facebooka rozpatrzy wtedy wniosek.

Jak sprzedawać na Facebook Marketplace?

Sprzedawanie na Marketplace jest niezwykle proste i nie potrzeba do tego żadnych specjalnych umiejętności czy aplikacji. Wystarczy, że po zalogowaniu się na swoje konto na Facebooku odnajdziesz wśród zakładek widniejących na stronie głównej tę oznaczającą Marketplace. Wygląda jak mały niebieski budynek. Następnie po wejściu w nią znajdź opcję “Sprzedaż”. Kliknięcie przeniesie Cię do formularza, który musisz wypełnić.

Formularz wymaga wstawienia zdjęcia przedmiotu na sprzedaż, podania jego nazwy, opisu oraz kategorii, w której będzie mógł zostać odszukany. Po wypełnieniu wszystkich pól naciśnij opcję “Dalej”, a wtedy ogłoszenie trafi na Facebooka.

Dlaczego nie mogę dodać ogłoszenia na Marketplace?

Istnieje możliwość odrzucenia przez Facebooka danego ogłoszenia. Zastanów się w takiej sytuacji, czy przypadkiem Twoje ogłoszenie nie łamie żadnego punktu regulaminu platformy. Na Marketplace obowiązują pewne zasady handlowe i standardy społeczności. Możliwość odrzucenia występuje wtedy, kiedy użytkownik próbuje wystawić ogłoszenie, w którym chce sprzedać podróbki, usługę, bilety na różne wydarzenia, produkty powiązane z ochroną zdrowia, zwierzęta oraz kiedy publikuje w nim dowcipy, newsy, efekty odchudzania bądź, gdy tytuł nie odpowiada sprzedawanemu przedmiotowi.

Jak usunąć wszystkie ogłoszenia z Marketplace?

Usuwanie ogłoszeń z Marketplace może być żmudnym zadaniem, jeżeli posiadasz na platformie sporą ich liczbę. Dzieje się tak, ponieważ nie da się za jednym zamachem zlikwidować wszystkich ofert. Aby usunąć ogłoszenie z Marketplace, należy wejść w swój profil (oznaczony ikoną ludzika). Wtedy wyświetlą się różne dane, między innymi to, co zapisałeś, obserwujesz itp. Znajdź zakładkę “Twoje ogłoszenia”. Wejdź w nią i kliknij trzy kropki u góry strony. Potem dwukrotnie wybierz opcję “Usuń”.

Jak wyłączyć Marketplace Facebook?

Istnieją różne sposoby na ograniczenie widoczności Marketplace w zależności od tego, co właściwie chcesz zrobić. Możesz wyciszyć powiadomienia z platformy, wchodząc w ustawienia konta, a następnie w zakładkę “Powiadomienia. Do wyboru widnieje kilka funkcji, jednak Ciebie interesuje “Marketplace”. Po wejściu wyświetla się opcja “Zezwalaj na powiadomienia”, którą wystarczy kliknąć, aby wyłączyć alerty.

Inną opcją jest usunięcie tej funkcji z zakładek. Aby to zrobić, również musisz przejść do ustawień konta, tylko tym razem znajdź zakładkę “Skróty”. Wówczas wyświetlą się dwie pozycje – wybierz “Pasek skrótów”. Pojawi się kilka możliwości, w tym “Marketplace”, przy którym wystarczy zmienić opcję z “Automatycznie”, na “Ukryj”. Od tego momentu Marketplace przestanie być widoczny wśród zakładek.