TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Podatek CIT: Orange na końcu zestawienia, TVN przed Polsatem i TVP

Minister Finansów opublikował zestawienie płatników podatku CIT za ubiegły rok. W czołówce płatników znaleźli się operator Play i inne telekomy, Allegro i Inpost. Wpływów do fiskusa nie odnotowano w przypadku Polskiego Radia, Agory i Cinema City.

Podatki od telekomów

P4 – operator sieci Play w sprawozdaniu finansowym podał 13.4 mld zł przychodów, co przełożyło się na 1,42 mld zł podatku dochodowego. To lider w tej dziedzinie pośród telekomów. Więcej do fiskusa odprowadziły tylko koncerny państwowe takie jak Orlen – 1,52 mld zł, KGHM – 1,49 mld zł czy PKO BP – 1,43 mld zł.

Kolejną pozycje zajmuje Cyfrowy Polsat, który miał 7,94 mld zł wpływów, co dało kwotę podatku  w wysokości 719,9 mln. Natomiast Polkomtel – operator Plusa – odnotował przychody na poziomie9,31 mld zł, co oznaczało 437,3 mln zł CIT.

Jeszcze niżej jest T-Mobile Polska z podatkiem w wysokości 137,8 mln zł. Firma przez kilka lat płaciła niewielkie kwoty w porównaniu z przychodami co wynikała z rozłożeniem na kilka lat stratą powstało przez zapłacenie w 2016 roku Skarbowi Państwa 4 mld zł za częstotliwości.

Na szarym końcu zestawienia większych operatorów telekomunikacyjnych znajduje się Orange, który odprowadził jedynie 93,3 mln zł podatku.

Podatki od branży internetowej

W tym obszarze liderem jest Allegrom, które przy wpływach wysokości 5,64 mld zł, zapłaciło 272,6 mln zł podatku. Niższy CIT zapłaciła Wirtualna Polska – 30 mln zł i Google Poland – 28 mln zł. W zestawieniu pojawiło się również Oponeo.pl z kwotą CIT na poziomie 11,7 mln zł.

InPost pojawił się w kategorii z uwagi na obsługiwanie głównie dostawy zakupów ze sklepów internetowych. Spółka InPost Paczkomaty zapłaciła 137,9 mln zł, natomiast InPost – 51,7 mln zł.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku spółek zarządzających polskimi centrami logistycznymi Amazona. Amazon Fulfillment Poland zapłacił 45,1 mln zł, a Amazon Development Center Poland – 22,2 mln zł.


Podatki od nadawców telewizyjnych

Pośród nadawców telewizyjnych najwyższy CIT wykazał TVN. To kwota aż 51,8 mln zł. Biuro reklamy TVN Media zapłaciło CIT w wysokości 32 mln zł. Telewizja Polsat znalazła się niżej w zestawieniu z kwotą 44,8 mln zł. Natomiast Polsat Media to 38,7 mln zł.

Jeszcze niżej pojawiła się Telewizja Polska z podatkiem w wysokości zaledwie 12 mln zł. Telewizja Puls zapłaciła 9,4 mln zł.

Grupa Emitel obsługująca m.in. emisję naziemnej telewizji cyfrowej zapłaciła 42 mln zł.

Podatki od nadawców radiowych

Pośród nadawców radiowych stawkę otwiera Grupa RMF z 21,9 mln zł CIT. Grupa Eurozet zapłaciła natomiast 8,4 mln zł. Polskie Radio wykazało w ubiegłym roku prawie 20 mln zł straty. Dlatego też nie odprowadziło podatku.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...