TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zakaz TikToka w Australii

Wszystko wskazuje na to, że kolejnym krajem, w którym pojawi się zakaz korzystania z TikToka, będzie Australia. Mark Dreyfus, australijski minister sprawiedliwości zapowiedział, że w urządzeniach należących do rządu i pracowników rządowych nie można będzie korzystać z chińskiej aplikacji. Tym razem również powodem są względy bezpieczeństwa.

Mark Dreyfus zapowiedział decyzję rządu Australii o zakazie korzystania z TikToka w rządowych urządzeniach uzasadniając to względami bezpieczeństwa.

– Taką decyzję podjęto na wniosek australijskich służb wywiadowczych i zostanie ona zrealizowana tak szybko jak to możliwe – wyjaśnił Mark Dreyfus.

Dopowiedział, że możliwe są wyjątki od tej decyzji „jedynie w szczególnych przypadkach, przy zastosowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa”. Jednak trudno sobie wyobrazić powodu, dla których pracownicy rządowi musieliby korzystać z rozrywkowej aplikacji budzącej wątpliwości w kwestiach bezpieczeństwa.

To kolejna już tego typu decyzja związana z TikTokiem. Pierwszą podjął amerykański senat, następnie zakaz pojawił się w Komisji Europejskiej. Był to sygnał dla podejmowania kolejnych działań przez poszczególne państwa takie jak Kanada, Wielka  Brytania, Nowa Zelandia czy Łotwa. Również w Polsce pojawiła się rekomendacja w sprawie TikToka wydana przez Radę ds. Cyfryzacji.

Reuter przypomina, że takie decyzje powodowane są narastającymi obawami dotyczącymi zbierania i wykorzystywania danych przez aplikację należącą do chińskiego konsorcjum ByteDance Ltd. W Chinach rząd ściśle współpracuje z firmami, co nie gwarantuje bezpieczeństwa danych przetwarzanych przez te firmy.

Lee Hunter kierujący australijską filą TikToka  nie jest zadowolony z tej sytuacji. Firma chciała rozmawiać z rządem na ten temat, jednak o samym zakazie dowiedziała się z mediów.

– Podkreślamy, że nie ma dowodów sugerujących, iż TikTok w jakikolwiek sposób zagraża bezpieczeństwu Australijczyków oraz, że nie powinien być traktowany inaczej niż inne platformy społecznościowe – zapewnił Lee Hunter.

Ale nic nie wskazuje na to, by tego typu zapewnienia lokalnych władz firmy miały zmienić nastawienie do całego chińskiego konsorcjum i jego produktów.

Źródło: wirtualnemedia.pl
Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...