TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rada ds. Cyfryzacji wydała rekomendację w sprawie TikToka

Odbyło się tajne posiedzenie Rady ds. Cyfryzacji w sprawie TikToka. Podstawową kwestią było to, czy należy tej aplikacji zakazać politykom i urzędnikom w Polsce. Tego typu zakazy pojawiły się już  w Stanach Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Za każdym razem stoją za nimi względy bezpieczeństwa.

Już od poprzedniego tygodnia słychać było, że kwestie funkcjonowania TikToka w Polsce będą omawiane przez działającą przy KPRM Radę ds. Cyfryzacji. Pojawiały się głosy, że oznacza to regulacje podobne do tych wprowadzonych w USA czy Komisji Europejskiej. Pierwszym krajem w Unii Europejskiej z zakazem tej aplikacji jest Łotwa. Tamtejszy MSZ zakazał korzystania z TikToka swoim pracownikom.

W takiej atmosferze odbyło się posiedzenie Rady ds. Cyfryzacji. Jego przebieg był utajniony, jednak pojawiły się przecieki na temat przegłosowania rekomendacji zakazującej TikToka w Polsce. Nie jest to jednak zakaz obejmujący wszystkie osoby w kraju, a jedynie dotyczący urzędników i pracowników administracji państwowej. Powinni oni usunąć aplikację nie tylko ze sprzętu służbowego, ale także z prywatnych urządzeń jeśli mają na nich jednocześnie aplikacje służbowe.

Janusz Cieszyński komentuje rekomendację

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM odpowiedzialny za tematy cyfryzacji skomentował rekomendację Rady. Zauważył, że przede wszystkim nie jest to istotna zmiana w działaniu TikToka w Polsce, bo rekomendacja nie stanowi nowego prawa.

Tik Tok jest, zgodnie ze stanowiskiem twórców, aplikacją służącą do rozrywki, trudno wskazać sytuacje, w której instalacja aplikacji na telefonie służbowym jest zgodna z zapisami polityki bezpieczeństwa – napisał na Twitterze Janusz Cieszyński.

Cieszyński uznaje jednak, że z rekomendacją Rady nie sposób się nie zgodzić. TikTok jest aplikacją rozrywkową, a w każdej instytucji publicznej powinna być opracowana odpowiednia polityka bezpieczeństwa informacji, która oddziela kwestie służbowe od prywatnych. Zgodnie z tym na służbowych urządzeniach nie ma miejsca na prywatne aplikacje za jaką uznany jest TikTok. Tym bardziej, że jego działanie czy też współdziałanie z władzami Chin wciąż jest niejasne.

Źródło: Rp.pl, Cyberdefence24.pl, biznes.wprost.pl

Czytaj także:

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...