TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wspólna akcja policji z Jaworzna i CBZC. Zatrzymano 5 osób

Pięć osób zostało zatrzymanych podczas wspólnej akcji policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie oraz funkcjonariuszy z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Zatrzymani zajmowali się tworzeniem fikcyjnych kont na portalach społecznościowych czy platformach sprzedażowych. Udostępniali je za opłatą w kryptowalutach.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości  z trzech wydziałów: w Kielcach, Poznaniu i Radomiu wraz z Komendą Powiatowej Policji w Jędrzejowie przeprowadziło akcję, która doprowadziła do zatrzymania pięciu osób. Przestępcy tworzyli fałszywe konta na platformach sprzedażowych i  w mediach społecznościowych na dużą skalę. Do tych czynności wykorzystano co najmniej 20 tysięcy kart SIM.

Trzy z zatrzymanych osób miało poprzez swoją działalność umożliwiać wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych osobom trzecim. Jednocześnie możliwe było maskowanie swojej prawdziwej tożsamości. Fikcyjne konta znajdowały się w serwisie Goole, na Facebooku i Instagramie, na Telegramie, WhatsAppie, VIberze czy platformach sprzedażowych takich jak Allegro, OLX, Amazon lub Shopee. W zamian przestępcy otrzymywali wynagrodzenia np. w kryptowautach.

W przeprowadzonej akcji zatrzymania zabezpieczono sprzęt teleinformatyczny znajdujący się w dwóch warszawskich mieszkaniach. To właśnie nim przestępcy mieli posługiwać się w trakcie procederu. W mieszkaniach znajdowały się komputery, terminale komputerowe sterujące tzw. simboxami, telefony komórkowe, routery, switche i modemy.

Trzy z pięciu zatrzymanych osób już usłyszały zarzuty karne udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw – w tym komputerowych. Na zatrzymane osoby decyzją Sądu Rejonowego w Jędrzejowie nałożono tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.  Prowadzone postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Trwa obecnie ustalanie pokrzywdzonych w przestępstwie osób oraz skali zjawiska. Zatrzymanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Źródło: cyberdefence24.pl



Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...