TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Według Dell’Oro wydatki na łącza szerokopasmowe będą rosnąć

Według Dell’oro wydatki na sprzęt do dostępu szerokopasmowego i na urządzenia abonenckie w ujęciu globalnym będą rosnąć o 3 proc. w skali roku. Występują jednak niedobory komponentów i ograniczenie siły roboczej. Jednocześnie widoczny jest jednak wzrost liczby abonentów indywidualnych i zwiększone wykorzystanie przepustowości dostawców usług szerokopasmowych. To wnioski z lipcowego „Broadband Access and Home Networking 5-Year Forecast Report”.

Wariant Delta koronawirusa ogranicza powrót pracowników do  pracy stacjonarnej, a także wymusza edukację online. To sprawia, że liczba abonentów usług szerokopasmowych wciąż rośnie, co przekłada się na wyższe przychody oraz marże brutto dostawców takich usług. Dzięki temu mogą realizować projekty modernizacyjne takie jak chociażby przechodzenie z miedzi na światłowód.

Chociaż wcześniej analitycy Dell’Oro przewidywali spadek wydatków w roku 2021, to wydatki nadal rosną i trend się utrzyma. W ten sposób operatorzy odpowiadają na cięgle zwiększającą się liczbę abonentów i uczestniczą w wyścigu z konkurencją. Nie tylko jeśli idzie o światłowody, ale też hybrydowe sieci HFC i stacjonarne sieci bezprzewodowe.

W raporcie Dell’Oro zwiększono pięcioletni wskaźnik CAGR dla sprzętu PON. Wzrósł z 3 do 5 proc. A chociaż w Chinach wolumenu ONT spadają, to bilansuje to wzrost w innych częściach świata. W Europie Zachodniej główni operatorzy rozszerzają plany realizacji sieci światłowodowych i przechodzą na technologie XGS-PON dla symetrycznych usług 10G.

Rynek infrastruktury kablowej również ma odnotować wzrost w prognozie 5-letniej. A to za sprawą projektów z Ameryki Północnej i Europy Zachodniej, które mają zwiększać zdolności przesyłowe.

Źródło: www.delloro.com

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...