TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dywidendy – finansowe aspekty spółek telekomunikacyjnych

Spółki telekomunikacyjne są istotne dla gospodarki. Warto spojrzeć na nie także od strony wyników finansowych i wypłacania dywidendy. Celem wtedy jest takie inwestowanie, które pozwala zwiększyć wartość kapitału i zaoferować akcjonariuszom jak najlepsze wynagrodzenie.

Spółki giełdowe można podzielić na dwie grupy:
–  wzrostowe – ich akcje rosną szybko, a spółki wykorzystują nadwyżkę finansową do ekspansji na rynku (z ang. growth)
– tworzące wartość-  dojrzałe przedsiębiorstwa (z ang. Value)

Spółki telekomunikacyjne zaliczamy do drugiej grupy. Posiadają one stabilne źródła finansowania, obowiązuje abonamentowy model działania. Ich przychody są przewidywalne.

Firmy typu pierwszego to takie jak Facebook, Netflix czy Twitter. Nie wypłacają one dywidendy.

Projekty inwestycyjne operatorów telekomunikacyjnych finansowane są kredytami i emisjami obligacji. Mają one wysokie ratingi kredytowe. Czy to oznacza, że telekomy to dobrzy płatnicy dywidend? Niekoniecznie.

Cyfrowy Polsat jest spółką dojrzałą. Znaczącymi akcjonariuszami są tutaj polskie fundusze emerytalne i inwestycyjne. Dywidendy płacone są regularnie. A to powoduje wysoką wycenę spółki. Wskaźniki giełdowe Cyfrowego Polsatu to:
Cena/Zysk = 16,01;
– Cena/Wartość Księgowa = 1,43,
–  Stopa dywidendy = 3%.
To wszystko sprawia, że akcje tej spółki mogą być atrakcyjnym sposobem inwestowania.

Orange Polska jest również spółką telekomunikacyjną w indeksie WIG 20. W ostatnich latach jednak nie wypłacała dywidendy, a powrócić do tego ma dopiero w 2022 r. Zarząd jednak wprowadził działania wpływające na jej wartość takie jak nowoczesna infrastruktura światłowodowa i wniesienie jej do spółki Światłowód Inwestycje.

Obecne wskaźniki giełdowe spółki to:
– Cena/Zysk = 52,88
– Cena/Wartość Księgowa = 0,91.

Dywidendy są wypłacane przez telekomy na całym świecie. Deutsche Telekom – stopa dywidendy 3,45%, Orange Societe Anonyme – 8,47%. Dla amerykańskiej AT&T stopa dywidendy wynosi 7,38%, dla Verizona 4,48%. Niektóre spółki wypłacają bardzo niewielkie dywidendy. To  Cellnex – stopa dywidendy 0,09%. Illiad, Play Communication – stopa dywidendy 1,65%.

Nie ma jednego wskaźnika stopy dywidendy i jest on zróżnicowany w Europie i USA. Jednak zawsze jest to jeden z elementów, który brany jest pod uwagę przy ocenie finansowej spółki.

Źródło:uke.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...