TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wdrożenie 5G ma być łatwiejsze dzięki decyzjom KE

Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które ułatwią telekomom wdrożenie 5G. Ograniczenie biurokracji i kosztów to główne kwestie, które mają na to wpłynąć.

Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które umożliwią jak najszybszy dostęp do łączności gigabajtowej dla wszystkich mieszkańców Europy. 75 proc. firm w UE ma też dzięki temu mieć możliwość korzystać z infrastruktury chmurowej lub technologii sztucznej inteligencji.

Propozycję zwaną Gigabit Infrastructure Act, która ma to ułatwić, Komisja Europejska ma ogłosić już 10 lutego 2023 roku. Reuters podaje, że przepisy mogą prowadzić do oszczędności nawet 40 milionów euro rocznych kosztów administracyjnych dla operatorów telekomunikacyjnych.

Agencja Routera dotarła do dokumentu, w którym znajduje się następujący zapis:

Kilka proponowanych zmian ma na celu uczynienie zasad i procedur bardziej przejrzystymi, usprawnionymi i prostszymi, umożliwienie stronom łatwego zrozumienia ich praw i obowiązków oraz dążenie do promowania synergii.

Dalej w dokumencie czytamy:

Wniosek przewiduje również wytyczne na szczeblu unijnym (dostęp do infrastruktury fizycznej, w tym infrastruktury wewnątrzbudynkowej, oraz niektóre kryteria dostępu i zasady koordynacji robót budowlanych), które powinny ułatwić spójne wdrażanie odpowiednich przepisów, a także rozwiązywanie potencjalnych sporów.

Zgodnie z przygotowywanymi przez KE duże firmy technologiczne miałyby obowiązek partycypacji w kosztach infrastruktury 5G, z której korzystają. Dotyczyłoby to chociażby platform stremingowych jak Netflix.

– Wprowadzenie opłaty do przepisów nie jest obecnie w obszarze prac Komisji Europejskiej. Jednak toczy się na ten temat duża debata – powiedział Aleksander Sołtysik, radca i tzw. attaché cyfrowy ze stałego przedstawicielstwa Polski w UE.

Źródło: biznes.wprost.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze