TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów kanalizacyjnych. Bazuje na konstrukcji znanego i szeroko stosowanego kabla OPTIX Saver Z-XOTKtsdDb.

pasek

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 posiada zredukowaną średnicę, w porównaniu do podstawowych kabli kanalizacyjnych np. OPTIX Duct Z-XOTKtsdDb, stąd nazwa Saver – oszczędzanie miejsca. „Odchudzone” wersje stosuje się ze względu na to, iż w wielu przypadkach korzystanie z kanału teletechnicznego związane jest z opłatami za dzierżawę, której wysokość zależna jest od średnicy zajmowanej przez kabel. Powłoka wykonana z LSZH (Low Smoke Zero Halogen, często zapisywane też jako LSOH), pozwala na dodatkowe wykorzystanie go wewnątrz budynków, gdyż taki materiał wydziela znikome ilości dymu oraz szkodliwych gazów w przypadku pożaru, co w nowoczesnym budownictwie jest wymogiem w zakresie standardów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ponadto kabel jest dielektryczny, co zwiększa bezpieczeństwo, eliminując możliwość porażenia prądem.

Posiada średnicę wynoszącą 8,3mm dla wersji kabla od 12 do 72J, a dla większej ilości włókien, w zależności od wariantu 9,4-16,7mm – szczegółowe informacje można znaleźć w karcie katalogowej. Włókna światłowodowe w standardzie G.652D umieszczone są w luźnych tubach wypełnionych żelem hydrofobowym, zabezpieczającym je przed wnikaniem wilgoci. Głównym elementem wzmacniającym kabel jest centralnie umieszczony pręt FRP, wokół którego skręcone są tuby oraz wypełniacze, a całość obwodowo wzmocniona jest włóknem szklanym. Elementy te nadają mu dużą wytrzymałość na rozciąganie, co przekłada się na sporą siłę instalacyjną, a dodatkowo ograniczają wpływ wahań temperatury, przeciwdziałając jego wydłużaniu. Ponadto, włókna szklane wraz z taśmą/włóknami przeciwwilgociowymi służą jako dodatkowe zabezpieczenie przed wnikaniem wody. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż włókno szklane zostało użyte tu celowo zamiast włókien aramidowych, gdyż te drugie potrafią przyciągać gryzonie, zachęcając je swoim zapachem do podgryzania kabla. 

Maksymalna siła instalacyjna wynosi 1,8kN dla wariantów od 12 do 72 włókien,  2,6kN dla 96 i 144J oraz 3kN dla 192-288J.

Kabel dostępny jest w wersjach od 12 do 288 włókien światłowodowych, w wariancie 12 włókien przypadających na jedną tubę. Aktualnie dostępne są konstrukcje: 24, 48, 72 i 96 włókien.

Warto w tym miejscu wspomnieć o innych typowych, magistralnych kablach kanalizacyjnych dostępnych w ofercie, którymi są:

OPTIX Duct Z-XOTKtsdDb – podstawowy kabel kanalizacyjny posiadający obwodowe wzmocnienie z przędzy z włókna szklanego, które zapewnia mu zwiększoną wytrzymałość oraz ochronę przed gryzoniami. Ponadto posiada on największą siłę siłę instalacyjną wynoszącą 3,0kN;

OPTIX Saver Z-XOTKtsdDb kabel o zredukowanej średnicy, konstrukcyjnie przypominający kabel OPTIX Duct, lecz będący jego „odchudzoną” wersją – cieńsza powłoka, mniejsza średnica tub oraz elementów wzmacniających;

OPTIX Light Z-XOTKtsd – budżetowa wersja spośród kabli kanalizacyjnych dostępnych w ofercie firmy, nie posiada on obwodowego wzmocnienia w postaci przędzy z włókna szklanego co pozwoliło na mocne zredukowanie jego średnicy oraz obniżenie ceny;

OPTIX STRONG ZKS-XOTKtsFf – wyróżniający się na tle innych kabli oplotem z taśmy stalowej, co stanowi najlepsze zabezpieczenie przeciwgryzoniowe pośród wszystkich kabli z naszej oferty.

Poniższy schemat przedstawia znaczenie poszczególnych elementów w oznaczeniu kodowym kabli OPTIX.  

Schemat przedstawia informacje jakie mogą zostać odczytane ze znacznika wytłoczonego na kablach OPTIX.

Pełna oferta kabli Saver LSZH marki OPTIX dostępna jest na stronie internetowej www.xbest.pl. Zapraszamy do kontaktu z działem handlowym w celu uzyskania informacji na temat aktualnych cen oraz dostępności prezentowanych jak i innych kabli dostępnych w ofercie!

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze