TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W Szwecji odwrót od szkół cyfrowych

W Polsce dopiero wdrażana jest cyfryzacja w szkołach. Programy oferujące laptopy uczniom są jednym z takich działań. W Szwecji cyfryzacja szkół odbyła się już wcześniej. Elektronika, laptopy i inne urządzenia przenośne miały zapewnić nowoczesność edukacji. Teraz Szwecja wraca do papierowych książek i zeszytów.

Szwedzkie władze zdecydowały się na odwrót od cyfrowych szkół z konkretnego powodu. Wyjaśniają, że wprowadzenie laptopów i tabletów do szkół było powodem wzrostu uzależnienie młodych osób od technologii. Skutkowało to problemami z koncentracją i uwagą. W konsekwencji uczniowie i uczennice zaczęli mieć gorsze wyniki w nauce.

Stwierdzono, że cyfryzacja, która miała naukę ułatwić, w rezultacie ją utrudniła. Przeprowadzono dalsze analizy i badania, by potwierdzić te obserwacje.

Naukowcy wskazali, że chociaż młodzi Szwedzi i uczniowie szkół średnich znajdują się na trzeciej pozycji pod względem wskaźnika mierzącego umiejętność czytania ze zrozumieniem w UE, to w młodszych rocznikach sytuacja jest coraz gorsza. Tego typu umiejętności spadają wśród najmłodszych uczniów.

W ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła w Szwecji liczba 10-latków mających trudności w czytaniu ze zrozumieniem. Pięć lat temu było to 12 proc., obecnie jest 19 proc. Dla władz jest to sygnał dla powrotu do papierowych książek i zeszytów. Rozwiązania cyfrowe mogą być jedynie uzupełnieniem w edukacji, a nie jej podstawą.

Źródło: Polskie Radio

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...