TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

ZUS stawia na nowoczesne technologie

ZUS stara się iść z duchem czasu i stawia na nowoczesne rozwiązania, także te wykorzystujące sztuczną inteligencję. Pojawiają się rozwiązania chmurowe i integracja z rejestrami innych instytucji publicznych.

Gertruda Uściska wskazuje na wdrożenie Platformy Usług Elektronicznych jako jednego z elementów korzystania przez ZUS z nowoczesnych rozwiązań.

– PUE ma 12 mln użytkowników, przyjmuje 67 proc. korespondencji i ponad 140 mln elektronicznych zwolnień lekarskich i wymienia kilkadziesiąt milionów pytań o dane, o które występują inne urzędy i służby – mówi Gertruda Uścińska, prezeska ZUS.

Dzięki PUE klienci ZUS mogą załatwiać online wszelkie sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi.

– Wykorzystaliśmy też pandemię, kiedy dokonaliśmy przejścia o 180 stopni i od tego momentu wszystkie nowe zadania, które realizujemy w Zakładzie, oparte są na elektronicznych wnioskach, na procesach zautomatyzowanych (…). Od covidu nasza instytucja nie przyjmuje żadnych zadań w formie papierowej – wyjaśnia Uścińska.

Na tym jednak nie kończy się zainteresowanie ZUS nowymi technologiami. Wdraża rozwiązania chmurowe, big data, integracje z rejestrami innych instytucji publicznych, a nawet sztuczną inteligencję. Jedno z głównych, powierzonych jej zadań, dotyczy polityki zdrowotnej.

– Wprowadziliśmy elektroniczne zwolnienia, to jest wielka platforma na PUE. Mamy 230 mln dni absencji rocznie, 2 mln miesięcznie. Widzimy, na co osoby chorują, dynamikę i ile to kosztuje. To jest platforma “A”, a ja potrzebuję platformy “B”, żeby widzieć jeszcze te koszty medyczne i skuteczność, a więc potrzebujemy tego, by z pomocą innych instytucji, które zajmują się zdrowiem połączyć platformę, zastosować odpowiednie algorytmy, wtedy możemy mówić o efektywności polityki w tym zakresie – analizuje sytuację prezeska ZUS.

Uczelnie dostrzegają sztuczną inteligencję

Na uczelniach wyższy można zauważyć opór przed nowymi technologiami i elektronizacją zadań.

–  Uczelnie kochają papier ze względu na legislację, którą mamy i uwarunkowania, które są. Niektóre czynności wymagają istotnego zastosowania twardego papieru, twardych dokumentów do tego, żeby uzyskać kwalifikacje w edukacji. Jednak większość uczelni, o ile nie powiedzieć znacząca ich część, wprowadziła systemy elektroniczne w wielu zastosowaniach – mówi prof. dr hab. Teofil Jesionowski, Rektor Politechniki Poznańskiej.

Jednak także tutaj pojawiają się nowe rozwiązania czy kierunki, bo nie sposób całkiem ignorować to, co dzieje się w świecie technologicznym. Politechnika Poznańska wprowadziła sztuczną inteligencję jako obligatoryjny i strategiczny kierunek studiów. Podobnie postąpiły też inne polskie uczelnie. Jest to wyjście naprzeciw zainteresowaniom młodych ludzi.

–  Na jedno miejsce jest kilkanaście, kilkadziesiąt osób – zauważa Jesionowski.

Źródło: PAP, bankier.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...