TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W Rzeszowie dojdzie do porozumienia z telekomami

Jest odpowiedź na propozycję Rady Miasta w Rzeszowie, by władze spotykały się z operatorami w celu ustalenia planów budowy masztów telekomunikacyjnych. Radni wnioskowali o wskazanie miejsc, w których takie inwestycje nie będą obarczone protestami mieszkańców. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji i wszyscy operatorzy w niej zrzeszeni są chętni do tego typu spotkań i rozmów.

Wszystko zaczęło się od protestów mieszkańców przeciwko stawianiu masztów telekomunikacyjnych na blikach mieszkalnych. Maszt, który miał stanąć na dachu bloku przy ul. Starzyńskiego 20 nie zyskał poparcia Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Chociaż operator – Play starał się dostępnymi drogami prawnymi o uzyskanie odpowiednich zezwoleń, to sprawa dotarła do rady miasta, która postanowiła znaleźć długofalowe rozwiązanie tej i innych podobnych spraw.

–  Dlatego jako radni jesteśmy zgodni, aby prezydent Rzeszowa wspólnie z zarządcami nieruchomości i spółkami telekomunikacyjnymi powinni wypracować zasady rozwiązania problemu w przypadku braku zgody mieszkańców na lokalizację stacji bazowych na dachach budynków wielorodzinnych – powiedział Waldemar Szumny, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa.

W związku z tym rada miasta wezwała prezydenta do zorganizowania spotkania z przedstawicielami sieci komórkowych. Na nim miałaby powstać wizja tego, gdzie stawiać kolejne maszty telekomunikacyjne, by nie doprowadzać do sytuacji sporów miedzy inwestorem i mieszkańcami oraz nie doprowadzać do obaw mieszkańców o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Niestety stawianie masztów nadal z tym się wiąże.

Wiadomo już, że na takie wezwanie radnych odpowiedziała Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji wraz z zrzeszonymi w niej operatorami. Są oni chętni do prowadzenia tego typu rozmów na temat inwestycji telekomunikacyjnych. Zapewniają jednocześnie, że projektują lokalizacje swoich masztów z dbałością o zapewnienie jak najlepszego zasięgu sieci. W wielu przypadkach są to miejsca starannie wytypowane, których zmiana będzie trudna.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, jak i wszyscy operatorzy zrzeszeni w Izbie, wykazują chęć rozmów na temat inwestycji telekomunikacyjnych oraz czynników, które determinują powstanie inwestycji w konkretnej lokalizacji – czytamy w komentarzu organizacji.

Operatorzy przypominają także o braku dowodów na szkodliwość promieniowania emitowanego z masztów telekomunikacyjnych oraz o braku potwierdzenia, że tego typu instalacje wpływają negatywnie na wartość nieruchomości.

Nie wiadomo jeszcze kiedy miałoby dojść do spotkania prezydenta Rzeszowa z przedstawicielami operatorów. Byłoby szansą na ustalenie planu, który pozwoli na sprawniejsze przeprowadzanie inwestycji . Na razie doszło jedynie do spotkania prezydenta Rzeszowa – Konrada Fijołka z operatorem Play, który zawiesił postępowanie w sprawie budowy na bloku przy ul. Starzyńskiego. Operator na spotkaniu przedstawił dane potwierdzające konieczność wzmocnienia zasięgu i pojemności sieci telekomunikacyjnej m.in. na terenie osiedla Baranówka.

– Prezydent oraz przedstawiciele spółki wspólnie analizowali także możliwości rozwoju sieci w nowych lokalizacjach, m.in. na terenach należących do miasta – relacjonował Paweł Antończyk, przedstawiciel spółki P4, operatora Play – Jeśli takowe się znajdą, operator wycofa wniosek i niezbędnego wzmocnienia jakości sieci na osiedlu Baranówka dokona w sposób alternatywny – zapewnił.

Źródło: nowiny24.pl, czytajrzeszów.pl

Czytaj więcej o sprawie:


Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...