TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W Bielsku-Białej pojawiły się tablice VMS z danymi z Google

W Bielsku-Białej na ulicach wlotowych postawiono tablice świetlne ze zmieniająca się treścią. Wyświetlane informacje dotyczą czasów dojazdu do wybranych miejsc w mieście. Dane pozyskiwane są od Google.

Tablice są jednym z elementów miejskiego inteligentnego systemu transportowego ITS. Zainstalowane zostały na trzech wlotowych ulicach do miasta: Cieszyńskiej, Krakowskiej i Bystrzańskiej. W ramach podsystemu dynamicznej informacji dla kierowców informują wjeżdżających o czasie dojazdu do centrum miasta określonego jako wzgórze pod Zamkiem Sułkowskich czy ważniejszych węzłów drogowych.

Na tablicach znajdują się również informacje dotyczące warunków atmosferycznych pobieranych z portalu pogodowego.

Rozwiązanie, które pojawiło się w Bielsku- Białej jest pionierskie w skali kraju. Po raz pierwszy wykorzystano informacje, które zbiera i posiada ktoś inny. Do tej pory systemy obsługujące takie tablice opierały informacje na podstawie danych zbieranych przez urządzenia w poszczególnych ulicach. Wymagało to posiadania zestawów kamer, specjalnego oprogramowania i zespołów operatorów. 

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej postanowił wykorzystać dane zbierane i przetwarzane przez Google. Teraz nie tylko można korzystać z ich map drogowych, ale również informacji o ruchu drogowym.

W tym celu MZD zawarł z firmą umowę pozwalającą na dostęp do środowiska programistycznego API. Pozyskiwane w ten sposób dane są podłączane do systemu sterowania tablicami. Dzięki temu wyświetlany jest na nich pomiar czasu przejazdu.

Takie rozwiązanie jest tańsze niż stosowanie dotychczasowych. Miesięczny abonament wykorzystania danych z systemu Google to koszt ok. 1300 zł. Posiadanie własnego systemu kamer mierzących czas przejazdu to koszt około 300 tys. zł. Odpowiednie oprogramowanie, obsługa i amortyzacja systemu to dodatkowe koszty.

Dlatego już teraz drogowcy z innych miast dopytują tych z Bielska-Białej o to rozwiązania i możliwe, że niebawem podobne będzie wdrażane w innych częściach kraju.

Źródło: mzd.bielsko.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze