TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wzrost cen elektroniki przez brak kluczowych gazów

O problemach na rynku półprzewodników słyszymy już od dłuższego czasu. Obecnie dochodzi do nich jeszcze wzrost cen gazów takich jak neon, ksenon i krypton. Zapasy tych surowców nie są wystarczające.

Amerykański rynek producentów półprzewodników związany jest z dostawami gazów szlachetnych z Ukrainy. Jak łatwo się domyślić, napaść Rosji na Ukrainę i trwająca tam wojna znacznie pogorszyły sytuację.

Według raportu Financial Times producenci półprzewodników zużywają nawet 75 proc. światowej produkcji neonów. Wykorzystywane są one w laserach niezbędnych przy np. precyzyjnym utwardzaniu warstw materiału fotoprzewodzącego w procesie produkcji chipów.

Udział Ukrainy w dostawach globalnych to zaś 50 proc., a w przypadku USA dostawy z tego kraju stanowiły aż 95 proc. Brak połowy dostaw światowych to więc poważny problem.

Alternatywni dostawcy (głównie z Japonii i Chin) są już zakontraktowani, ale nie są w stanie zaspokoić całego zapotrzebowania. Przedstawiciel japońskiego potentata Daito Medical Gas poinformował już nawet, że ich rezerwy są wyczerpane.

Jeśli sytuacja w Ukrainie się nie uspokoi, wpłynie to również długoterminowo na rynek produkcji neonów. Analitycy z TrendForce informują, że neon musi być oczyszczony do 99,99 proc. A certyfikacja towaru z nowego źródła to okres od 6 do 12 miesięcy.

Już przy zajęciu przez Rosję Krymu odbiło się to na cenach neonów, które wzrosły o 600 proc. Teraz należy przygotować się na jeszcze większe podwyżki.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...