TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

USA kontra Chiny: Rozdwojenie globalnego systemu IT

Światowe mocarstwa rywalizują od zawsze. Często obywa się to bezkrwawo. Przykładem może być zimna wojna między USA i ZSRR. Teraz rywalizacja odbywa się głównie w sferze zdobyczy technologicznych czy systemów IT. Największy bój toczy się między USA i Chinami. Powoduje to rozdwojenie świata technologicznego, co będzie coraz bardziej widoczne.

Instytut Boyma zauważa, że międzynarodowe korporacje zaczęły tworzyć osobne ekosystemy IT, by dostosować je do potrzeb biznesu w Chinach. Dane to aktywa równie cenne jak surowce i technologie. Są one również elementem rywalizacji między USA, UE i Chinami. Rywalizacji, która wciąż wchodzi na nowe poziomy.

Pojawiają się przepisy, które mają chronić informacje cyfrowe. Głównie ich przesyłanie pomiędzy rywalizującymi ze sobą państwami. Dlatego kolejne firmy zmuszone są do działania w dwóch osobnych światach informatycznych. Jednym z nich jest Zachód. Drugim są Chiny.

Zwłaszcza firmy konsultingowe, takie jak Boston Consulting Group, McKinsey i Oliver Wyman wykazały się inicjatywą, która w efekcie przyśpiesza rozwijanie dwóch niezależnych systemów IT –  pisze Instytut Boyma w komentarzu publikowanym na stronach WNP – Międzynarodowe korporacje zaczęły tworzyć osobne ekosystemy IT na potrzeby biznesu w Chinach. (…) Tworzone są nie tylko osobne serwery i adresy poczty, ale nawet laptopy, których pracownicy nie mogą wywozić poza ChRL – pisze dalej.

Chiny poprzez światłowód są fizycznie połączone z resztą świata, ale to nie wystarczy, by był z nim połączone mentalnie czy prawnie. USA uznają, że już widać informatyczny rozłam światów. Financial Times określił to „decouplingiem danych”.

– Powstają dwa ‘ekosystemy’, które z czasem mogą stać się niekompatybilne – tak pod względem standardów technologicznych, jak i obowiązujących przepisów. W takich warunkach walka o promowanie własnych rozwiązań jedynie się zintensyfikuje – zauważa Instytut Boyma.

Źródło: money.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...