TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Upał spowodował awarię centrów danych Google i Oracle

Rekordowe upały, które pojawiły siew tym roku w Wielkiej Brytanii utrudniają nie tylko funkcjonowanie ludzi, ale również urządzeń. Najlepszym przykładem jest awaria systemów chłodzenia w centrach danych Google i Oracle w Londynie.

Wielka Brytania odnotowała rekordowe upały, a dwie największe firmy na rynku chmury odnotowały awarię systemów chłodzenia w swoich centrach danych. 19 lipca 2022 r. pozostanie pamiętną datą z tych dwóch powodów.

Awaria w centrach trwała kilka godzin, bo problemy zaczęły się o 18:00 w dniu 19 lipca, a naprawiono system dopiero o godzinie 4:00 20 lipca. Incydent wpłynął na „mały zestaw” klientów Google Cloud. Proponowano im obejście problemy poprzez ponowne uruchomienie obciążeń w alternatywnych regionach Europy.

Podobnie wyglądała sytuacja w centrum danych Oracle. Firma została zmuszona do wyłączenia części infrastruktury  z uwagi na zbyt wysoką temperaturę i obawę przed doprowadzeniem do awarii sprzętu. Miało to chronić przed poważniejszymi uszkodzeniami. Tutaj przerwa trwał jeszcze dłużej, bo w godzinach 13:00 – 4:00.

Tegoroczne temperatury i problemy centrów danych z nimi związane, mogą być jedynie początkiem takich sytuacji. Zespół ekspertów ds. odporności centrów danych, Uptime Institute ostrzega operatorów centrów przed zmianami klimatu od kilku lat. W badaniach przeprowadzonych w 2018 r. pojawiła się informacja o tym, że niewielu operatorów uwzględnia rosnące ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi w swoich planach naprawczych.

Adam Bradshaw, dyrektor handlowy firmy ServerChoice zauważa, że awaria Googe i Oracle pokazuje, że nawet najwięksi nie są odpowiednio przygotowani na zmiany klimatyczne i ich skutki.

– Centra danych, które wykorzystują systemy chłodzenia do utrzymania działania swoich serwerów, również doświadczają trudności. Chociaż są one zbudowane tak, aby wytrzymać wszelkiego rodzaju warunki, wiele z tych systemów zostało doprowadzonych do maksymalnej wydajności ze względu na temperatury, których doświadczyliśmy w tym rekordowym tygodniu – mówi  Adam Bradshaw.

Niestety takie temperatury mogą się powtarzać, a dodatkowym problemem będą jeszcze stale rosnące ceny energii elektrycznej, która potrzebna jest do chłodzenia centrów danych.

– Ponieważ rachunki za energię są największymi kosztami ogólnymi centrum danych, rosnące ceny energii stanowią ogromne wyzwanie dla wielu firm, a niektóre zmuszają nawet do pracy w administracji. Dodatkowe koszty spowodowane falą upałów i prawdopodobieństwo, że te temperatury powtórzą się w nadchodzących latach, podkreślają potrzebę złagodzenia presji na centra danych już teraz i ochrony interesów zasobów IT w kraju w przyszłości – twierdzi Adam Bradshaw.

Możliwe jednak, że trzeba będzie zmienić podejście do infrastruktury centrów danych, a przede wszystkim do ich systemów chłodzenia.

Źródło: cyberfeed.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...