TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Seniorzy a nowe media

78,2 proc. seniorów używa telefonów komórkowych, jednak 45,4 proc. z nich ma zwykły aparat klawiszowy, a 33,4 proc. korzysta ze smartfona. Tylko 13,8 proc. osób w wieku 65+ korzysta z laptopa lub notebooka. To wyniki Badania Założycielskiego  przeprowadzonego przez Krajowy Instytut Mediów.

Badanie Założycielskie zostało przeprowadzone przez Krajowy Instytut Mediów w okresie od lipca 2021 r. do marca 2022 r. Sprawdzono w nim w jaki sposób i w jakim zakresie seniorzy i seniorki w Polsce (osoby w wieku 65+) korzystają z nowych mediów.

Najpopularniejsze jest wśród tej grupy wiekowej korzystanie z telewizora. Deklaruje je 92,3 proc. badanych. 71 proc. z tych osób korzysta z telewizora, który chociaż jest płaski to nie ma dostępu do internetu. Tylko 25,9 proc. korzysta z odbiornika z funkcją SMART TV.

– Dane dotyczące korzystania przez seniorów z urządzeń do odbioru mediów dowodzą, że poziom użytkowania nowoczesnych sprzętów jest niski. Może to skutkować obniżeniem poziomu życia związanym z ograniczeniem dostępu do kultury, usług itp. Umiejętność korzystania z nowych mediów coraz bardziej determinuje funkcjonowanie w zdigitalizowanym społeczeństwie – mówi Maja Kurzelewska, dyrektor Departamentu Badan i Analiz w KIM.

Telefonu komórkowego używa 78,2 proc. seniorów. W przypadku 45,4 proc. z nich jest to telefon z klawiszami. 33,4 proc. korzysta ze smartfonów. Jedynie 13,8 proc. osób w tej grupie wiekowej posługuje się laptopem lub notebookiem.

W badaniu pojawiły się również pytania dotyczące korzystania z VOD i TouTube’a. W przypadku tego pierwszego korzystanie potwierdziło 4,8 proc., a drugim przypadku było to więcej, bo 13,7 proc.
 

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...