UKE i prywatne sieci 5G

317

Dzięki 5G przyspiesza rozwój sieci prywatnych. Ma tego świadomość UKE. Dla sieci tej klasy planuje zarezerwować 70 MHz z zakresu 3410-3480 MHz (tzw. blok „0”). Rozpoczynają się też rozmowy o tym, jak przydzielać częstotliwości.

Sieci 5G są rozwiązaniem dla sieci prywatnych. W tym wspierających automatyzację przemysłu opomiarowanie miast czy lokalną logistykę. Urząd Komunikacji Elektronicznej chce to wykorzystanie ułatwić proponując odpowiednie regulacja dla takich rozwiązań.

Pierwszym z działań jest przyznawanie częstotliwości dla prywatnego rozwoju sieci opartych o 5G.

Rozwiązanie proponowane przez UKE jest wzorowane na rozwiązaniach z Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Tam również sieciom prywatnym przydziela się dedykowane częstotliwości. W Polsce ma to być część bloku „0”.

Teraz rozpoczynają się rozmowy dotyczące tego rozwiązania. UKE przygotował zestaw pytań związanych z przyznawaniem częstotliwości. Jednak otwarty jest także na inne sugestie i uwagi.

Chodzi o kompleksowe spojrzenie na sieci prywatne, wdrożenia komercyjne i rozwiązania pływające na funkcjonowanie miast i przedsiębiorstw. Także związane z cyberbezpieczeństwem chociażby w ramach Centrum Reputacyjnego Komunikacji Elektronicznej.

Źródło: uke.gov.pl