Francja stawia na obliczenia kwantowe

4 stycznia 2022 roku francuski rząd uruchomił nowy program udostępniania naukowcom i firmom maszyn kwantowych i superkomputerów, aby Francja mogła nadążyć z trwającą rewolucją technologiczną.

Stworzenie nowej platformy obliczeń kwantowych zostało ogłoszone przez minister sił zbrojnych Florence Parly, minister ds. badań i innowacji Frédérique Vidal oraz sekretarza stanu ds. cyfryzacji Cédrica O.

Celem jest udostępnienie technologii jak największej liczbie osób, w tym społeczności naukowej oraz francuskich i unijnych start-upów. Intencją jest, aby Francja nie przegapiła najważniejszych postępów, jakie komputery kwantowe mogą poczynić w nadchodzących dziesięcioleciach.

Platforma ma łączny budżet 170 milionów euro i jest częścią krajowej strategii kwantowej o wartości 1,8 miliarda euro, zainaugurowanej 21 stycznia 2021 r. przez prezydenta Emmanuela Macrona, który chce uczynić tę technologię ważnym problemem dla suwerenności, strategicznej przewagi i niepodległości Francji.

W sierpniu 2021 r. Francja i Holandia podpisały protokół ustaleń mający na celu wzmocnienie synergii między tymi dwoma krajami i rozwój „europejskiego ekosystemu […], który zapewnia nam miejsca pracy, dochody i innowacje”.

Źródło: euractiv.com