TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Francja stawia na obliczenia kwantowe

4 stycznia 2022 roku francuski rząd uruchomił nowy program udostępniania naukowcom i firmom maszyn kwantowych i superkomputerów, aby Francja mogła nadążyć z trwającą rewolucją technologiczną.

Stworzenie nowej platformy obliczeń kwantowych zostało ogłoszone przez minister sił zbrojnych Florence Parly, minister ds. badań i innowacji Frédérique Vidal oraz sekretarza stanu ds. cyfryzacji Cédrica O.

Celem jest udostępnienie technologii jak największej liczbie osób, w tym społeczności naukowej oraz francuskich i unijnych start-upów. Intencją jest, aby Francja nie przegapiła najważniejszych postępów, jakie komputery kwantowe mogą poczynić w nadchodzących dziesięcioleciach.

Platforma ma łączny budżet 170 milionów euro i jest częścią krajowej strategii kwantowej o wartości 1,8 miliarda euro, zainaugurowanej 21 stycznia 2021 r. przez prezydenta Emmanuela Macrona, który chce uczynić tę technologię ważnym problemem dla suwerenności, strategicznej przewagi i niepodległości Francji.

W sierpniu 2021 r. Francja i Holandia podpisały protokół ustaleń mający na celu wzmocnienie synergii między tymi dwoma krajami i rozwój „europejskiego ekosystemu […], który zapewnia nam miejsca pracy, dochody i innowacje”.

Źródło: euractiv.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...