Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Tysiące ochotników w cyberarmii Ukrainy

Ukrainę ochraniają tysiące ochotników specjalizujących siew cyberbezpieczeństwie. Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy podaje, że to dzięki nim chroniony jest biznes i struktury rządowe. W cyberarmii może być już nawet 400 tys. ochotników.

Stworzenie zespołu specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w Ukrainie było planowane jeszcze zanim zaatakowała ją Rosja. Jednak wojna przerwała te działania. Wtedy pojawili się ochotnicy, którzy sami postanowili zająć się cyberbezpieczeństwem atakowanego kraju.

– Nasi najlepsi na świecie eksperci od cyberprzestrzeni przybyli z pomocą państwu. Ukraińska cyberarmia jest samoorganizującym się ruchem ochotniczym, które obecnie szacujemy na 400 tys. aktywistów – mówi  cytowany przez agencję prasową Ukrinform Wiktor Żora, wiceprzewodniczący Państwowej Służby Łączności Specjalnej.

Ukraińskie media zauważają, że dzięki działaniom cyberekspertów udaje się utrzymać  prywatną i publiczną infrastrukturę informatyczną w kraju.

Walkę w cyberprzestrzeni po stronie Ukrainy prowadzą też hakerzy i haktywiści na całym świecie. Są to m.in. Anonymous, GhostSec, Network Battalion 65′ czy Grupa Squad303, która stworzyła stronę pozwalającą wysyłać informację o wojnie w Ukrainie do losowych osób w Rosji.

Źródło: dobreprogramy.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Konkurencja dla YouTube’a – czym jest PeerTube?

YouTube stał się dominująca platformą, na której znajdują się różnego rodzaju treści wideo. Jednak...

Aplikacje na uniwersytety – MyUniLodz

Powstała specjalna aplikacja Uniwersytetu łódzkiego. MyUniLodz pozwala na smartfonie sprawdzić wszystkie informacje dotyczące uczelni...

Krypto scam

W 2023 roku inwestujący w kryptowaluty stracili setki tysięcy złotych. I to nawet...

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...