TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Tym razem KPO i FERC dla powiatów

W kolejnym rozdaniu KPO i FERC będzie zastosowany inny model przyznawania dotacji niż w ramach poprzednich POPC. Dotacje przyznawane będą na powiaty, a białe plamy będą musiały mieć 100 – procentowe pokrycie. Łukasz Bazański z okablowani.pl przyjrzał się temu dokładnie.

Przyznawanie dotacji na mniejsze obszary obejmujące powiaty pozwoli mniejszym podmiotom na ubieganie się o pieniądze. Zasięgiem mają być obejmowane nie tylko istniejące gospodarstwa domowe, ale również inwestycje w budowie oraz przedsiębiorstwa.

Białe plamy, które będą musiały zostać pokryte w 100 proc. powiązane są z nowym „wycenianiem” ich podłączenia. Będzie stosowana ryczałtowa, jednostkowa stawka za podłączenie danego adresu do sieci. Pozwoli to uprościć rozliczenie. Instytucje pośredniczące będą wypłacać środki za przyłączenie danego punktu adresowego wskazanego we wniosku. Nie trzeba będzie przedstawiać rozliczeń wydatków faktycznych.

Do wyznaczania białych plam wykorzystany będzie SIIS. Odbywać się mają również konsultacje planów inwestycyjnych. Planowane są na jesień 2022 r. Wykorzystywany ma być również SIDUSIS. Wskazuje to na wykorzystanie tego narzędzia jako instrumentu dla beneficjentów dotacji. Nie będzie zatem dublowało wpisów SIIS. Jednak pozostawia to wątpliwości MiŚOT, szczególnie tych mniejszych, którzy z dotacji nie skorzystają.

CPPC zapowiada również możliwość samodzielnej budowy sieci. Nie trzeba będzie angażować podmiotów zewnętrznych. Chociaż nie wiadomo jeszcze dokładnie w jaki sposób CPPC zamierza ominąć procedury.

Finansowanie w KPO i FERC ma wynosić 80 proc. Środki na to przeznaczone do 2 mld zł. Wnioskodawcy będą musieli przestawić własne doświadczenie, a w dalszej kolejności także zabezpieczenie należytego wykorzystania środków. Przydatne mogą tu być gwarancje bankowe, jeśli zostaną dopuszczone w procedurach, dlatego warto zawczasu zadbać o odpowiednią kondycje finansową przedsiębiorstwa.

Pierwsze nabory planowane są na 2023 r., czas realizacji projektów do lipiec 2026 r.


Źródło: okablowani.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...