TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Toruń rozbudowuje sieć hotspotów

W Toruniu planowana jest rozbudowa sieci Wi-Fi. Zapytanie ofertowe opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej. Nowe punkty mają znajdować się na Dworcu Głównym PKP oraz na pl. 18 Stycznia.

Punkty dostępowe Wi-Fi będą rozwiązaniem dla tych, którzy korzystają z internetu w oczekiwaniu na pociąg czy autobus. Nie będą oni musieli korzystać z pakietu internetowego dostępnego u operatora, będą mogli korzystać z internetu dostępnego nieodpłatnie.

Dlatego Toruń opublikował w BIP-ie ogłoszenie z prośbą o propozycję cenową w sprawie sieci internetowej. Nowe hotspoty mają właśnie znajdować się w miejscach, w których będą potrzebować ich podróżni – na Dworcu Głównym PKP przy ul. Kujawskiej oraz na pl. 18 Stycznia w pobliżu Dworca Toruń Miasto.

– Instalacja sieci WiFi na Dworcu Głównym związana jest z realizacją projektu WiFi4PL. Łącznie będzie obejmowała 12 hotspotów, rozmieszczonych na Dworcu Głównym oraz wiatach przystankowych. Docelowo projekt Toruń WiFi zastąpi sieć istniejącą na Dworcu Głównym, nadzorowaną przez Urbitor – mówi dyrektor Szefera.

Udostępniona dokumentacja wskazuje na umieszczenie pięciu punktów zewnętrznych na peronie drugim i trzecim, jednego na pętli autobusowej od strony ulicy Kujawskiej. To rozbudowanie sieci WiFi dostępnej przy dworcu od odnowy budynku w 2015 r. Do tej pory hotspoty były jedynie wewnętrzne, co utrudniało korzystanie z sieci w miejscach oddalonych od budynku dworca, takich jak peron pierwszy i czwarty.

Przy pl. 18 Stycznia znajduje się natomiast kolejowo-autobusowo-tramwajowy węzeł przesiadkowy, na których też jest zapotrzebowanie na hotspoty.

Toruń otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych na realizację zadania WiFi4PL w ramach Programu Operacyjnego „Polska Cyfrowa”. Kwota dofinansowania to 64 368 zł

Dostęp do internetu będzie możliwy po zaakceptowaniu regulaminu, który pojawi się po podłączeniu do hotspotu.

Obecnie miasto obsługuje już 30 punktów  Wi-Fi.

Źródło: tylkotorun.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...