112 przejmie 998

237

Od 9 września 2021 r. w województwie śląskim wybierając numer 998 połączymy się z numerem alarmowym 112. Zmiana ma pozwolić na sprawniejsze powiadamianie służb i lepsze nimi dysponowanie.

Śląskie to kolejne województwo, w którym numer 998 zostanie przełączony na numer 112. Pilotaż tej zmiany rozpoczął się w lutym tego roku w województwach podlaskim i lubelskim. Pozytywny przebieg tego testu sprawił, że od kwietnia przełączane w ten sposób są kolejne województwa.

– Jestem pewien, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu operatorów CPR Katowice przejęcie obsługi numeru alarmowego 998 w województwie śląskim przebiegnie bezproblemowo. Przejęcie pozwoli usprawnić działanie systemu powiadamiania ratunkowego, ujednolicając sposób obsługi zgłoszeń, a przede wszystkim odciążając dyspozytorów Straży Pożarnej i pozwalając im w czasie zdarzeń skupić się na zarządzaniu podległymi siłami i środkami – mówi Tomasz Michalczyk, Dyrektor Wydziału Powiadamiania Ratunkowego ŚUW w Katowicach.

Przełączanie numeru 998 będzie trwało od 9 września. Rozpocznie się od przełączenia Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Dalsze przełączenia będą realizowane zgodnie z harmonogramem i zakończą się 20 września.

Numer 998 będzie nadal funkcjonował, jednak dzwoniąc pod niego będzie można się dodzwonić do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To jego operatorzy będą kwalifikowali zdarzenia i zgłaszali je odpowiednim służbom. Dzięki temu możliwe będzie powiadomienie wszystkich właściwych w danej sytuacji służb oraz eliminacja bezzasadnych zgłoszeń.

Podłączenie do 112 pozwoli na ujednolicenie obsługi zgłoszeń – także obcojęzycznych czy połączeń e-Call – ogólnoeuropejskiego systemu powiadamiania o wypadkach drogowych.

To już drugi numer alarmowy przekierowany na 112. Pierwszym był 997. Operatorzy numerów alarmowych w CPR w Katowicach obsługują numer alarmowy policji od listopada 2017 r. Jednak numer 997 również nie został zlikwidowany, a jedynie wykonywane na niego połączenie obsługiwane są przez CPR.

Źródło: katowice.uw.gov.pl

grafika: KW PSP Katowice