TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

To już koniec tych smartfonów

Ten rok nie jest szczęśliwy dla rynku smartfonów. Kolejna marka postanowiła zaprzestać produkcji tych urządzeń. Czy ta decyzja dotknie także użytkowników w Polsce?

Rynek smartfonów przeżywa ostatnio kryzys. Rok 2023 nie był dla niego łaskawy i nie wszystkie firmy podejmują wyzwanie, by walczyć o swoją pozycję w kolejnym roku.

Chińska firma Meizu postanowiła zrezygnować z produkcji smartfonów. Kilka lat temu były one dostępne także w Polsce. Jednak ich dostępność nie była stała za  sprawą rotacji dystrybutorów produkty tej marki.

Teraz telefony znikną na dobre. Szef Meizu – Shen Ziyu zauważył, że konkurencja na rynku smartfonów jest coraz trudniejsza, dlatego firma zaprzestaje walki o utrzymanie tego segmentu produkcji. Oferowane na całym świecie telefony mają zbliżoną wydajność, oprogramowanie, funkcje czy możliwości aparatów. Trudno w takich warunkach przebić się ze swoim produktem.

Jednocześnie firma zapewnia klientów, że utrzyma wsparcie aktualizacyjne i serwisowe dla już istniejących smartfonów dopóki będą one w użyciu.

Jeśli nie smartfony, to co?

Od początku powstania Meizu, czyli od  2003 r., firma zajmowała się produkcją odtwarzaczy MP3 oraz MP4. W roku 2007 podjęto decyzję o wejściu na rynek smartfonów. Niewątpliwie impulsem była premiera pierwszego iPhone’a. Pierwszy smartfon Meizu M8 pojawił się w 2009 r. Wzornictwo i zmodyfikowane oprogramowanie Windows CE 6.0 wyraźnie nawiązywało to produktów Apple.

Potem firma produkowała smartfony o dobrym stosunku jakości do ceny. Konkurowała głównie z Xiaomi. Ostatnim telefonem marki było Meizu 21, które pojawiło się w roku 2021.

Teraz Meizu ma się skupić w całości na rozwoju sztucznej inteligencji oraz nowych kategoriach produktowych. Shen Ziyu ogłosił, że jego firma przyjęła strategię „All in AI”. Będzie tworzyć „urządzenia jutra”, chociaż nie wiadomo jeszcze, jakiego typu to będą produkty.

Prawdopodobnie przynajmniej część produkcji Meizu będzie dotyczyć branży samochodowej. W 2022 r. firma została wchłonięta przez chiński koncern motoryzacyjny Geely.

Źródło: benchmark.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...