T-Mobile bez sieci 3G

79
fot. Facebook.com / T-Mobile

Zakończył się proces wyłączania sieci 3G na częstotliwościach z pasma 2100 MHz w T- Mobile. Zwolniona częstotliwość będzie wykorzystana da rozwoju LTE i 5G.

Proces wyłączania sieci 3G w tej częstotliwości zakończył się wraz z wakacjami. Obecnie jedynie kilkadziesiąt stacji bazowych jeszcze obsługuje ten standard. Dotyczy to miejsc, gdzie jest taka potrzeba. Obecnie za pośrednictwem T-Mobile dostęp do sieci 3G możliwy jest na częstotliwości 900MHz. A i to zostanie zlikwidowane do 2023 r.

Jest to odpowiedź firmy na malejące zapotrzebowanie klientów na korzystanie z 3G. Obecnie są oni zainteresowani technologią LTE oraz 5G.

– Optymalne wykorzystanie posiadanych częstotliwości jest kluczowe dla zapewnienia klientom oczekiwanej jakości usług. Realizacja tego projektu pozwoliła nam nie tylko utrzymać, a nawet podnieść średnie prędkości osiągane przez klientów i to pomimo stale rosnącego zapotrzebowania na usługi. Jednocześnie pozostawienie 3G na częstotliwościach 900 MHz gwarantuje odpowiednie zasoby sieciowe do obsłużenia klientów, którzy nadal korzystają z usług w tej technologii – wyjasnia Petri Pehkonen, członek zarządu T-Mobile Polska odpowiedzialny za obszar technologii i innowacji.

Jednak 3G ma tez mniejsze znaczenie w przypadku usług głosowych. Według telekomu jeszcze w tym roku ponad 50 proc. połączeń głosowych będzie wykonywanych przy użyciu VoLTE.

A sieć 5G jest już obsługiwana przez 3122 stacji bazowych firmy. Pojawiły się nowe stacje w Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi czy Poznaniu. T- Mobile zakłada uruchamianie 120-140 stacji obsługujących 5G tygodniowo.

Źródło: wirtualnemedia.pl