Sztuczna inteligencja na polu bitwy

162
robot

Amerykańska agencja oraz  NATO pracują nad „cyfrowymi asystentami”.  Ich zadaniem ma być przede wszystkim segregacja rannych na polu walki. Może to ocalić życie wielu ludziom.

DARPA to  Agencja Departamentu Obrony ds. Zaawansowanych Projektów Badawczych już w 2018 roku przeznaczyła 2 miliardy dolarów na rozwój sztucznej inteligencji. Program o nazwie AI Next obejmował ponad 60 „projektów obronnych”.

Teraz DARPA pracuje nad planem stworzenia AI podejmującą  szybkie decyzje w trudnych sytuacjach. Program nazwano In the Moment (ITM). Ma znaleźć zastosowanie na polu walki czy w przypadku zamachów. W założeniu będą to takie sytuacje, w których człowiek nie jest w stanie jednoznacznie podjąć dobrej decyzji. Wtedy do akcji wkraczają asystenci AI.

Ich funkcjonowanie będzie oparte na algorytmach wykorzystujących umiejętności segregowania rannych w przypadkach masowych ofiar. Dodatkowo będą posiadały dostęp do ogromnej bazy danych takich jak zasoby najbliższych szpitali. A to pozwoli im podejmować lepsze decyzje.

DARPA przewiduje  rozwijanie programu przez 3,5 roku. Podzielony będzie na dwie fazy. W trakcie prac fachowcy mają oceniać decyzje podejmowane przez AI i ludzi, by wskazać czyje lepiej sprawdzają się w sytuacjach wyjątkowych.

Podobną technologię opracowuje NATO. Dziennik „The Washington Post” podał, że Sohrab Dalal, pułkownik i szef wydziału medycznego Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił NATO ds. Transformacji, kieruje zespołem projektującym „cyfrowego asystenta triażu” (umiejętności segregowania rannych).

Prace samej DARPY nad AI nie ograniczają się do samego projektu nad wykorzystaniem jej we wskazanym zastosowaniu. W ramach programu Air Combat Evolution sprawdza także skuteczność sztucznej inteligencji w powietrznych walkach zespołowych.

Pełną listę programów agencji można znaleźć na jej OFICJALNEJ STRONIE.

Źródło: gry-online.pl