TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

System Antyplagiat pozwoli sprawdzić, czy prace pisała AI

Nowa funkcja Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA) sprawi, że każda jednostka prowadząca studia wyższe lub szkołę doktorską będzie w stanie zbadać, czy dana praca została napisana z użyciem sztucznej inteligencji. Narzędzie jest darmowe i ułatwi weryfikację prac studentów.

Jednolity System Antyplagiatowy służy do wykrywania plagiatów w pracach dyplomowych zarówno licencjackich, jak i inżynierskich, magisterskich oraz doktorskich. Udostępniany jest bezpłatnie wszystkim uczelniom w Polsce. Obowiązkiem weryfikacji jego zastosowaniem objęte są wszystkie prace dyplomowe od 2019 r.

Technologia jednak wciąż się rozwija i pojawiają się nowe sposoby pisania prac bez wkładu własnego. Ostatnio popularne jest wykorzystywanie w tym celu sztucznej inteligencji i narzędzi językowych, jakie oferuje jak chociażby ChatGPT. Dlatego Jednolity System Antyplagiatowy został rozbudowany o funkcję, która pozwoli sprawdzić, czy przy pisaniu pracy została wykorzystana AI.

Jak JSA wykrywa AI?

Zastosowana w JSA metoda bierze pod uwagę regularność w tekście. Im jest ona większa, tym większe prawdopodobieństwo, że został on wytworzony przez model językowy.

Założenie takie ma swoje źródło w zastosowanym algorytmie, który jest w stanie wygenerować tekst regularny i przewidywalny – wyjaśniono w komunikacie działanie JSA.

Małgorzata Wartacz odpowiedzialna za działanie JSA zastrzega jednak, że metoda nie daje stuprocentowej pewności. Określa ona jedynie prawdopodobieństwo. Dalszą decyzję, co do uznania pracy za plagiat z wykorzystaniem AI musi podjąć promotor. Podejmuje ją na podstawie weryfikacji raportu dostarczonego przez JSA.

–  Stale rozwijamy nasz system i słuchamy głosów ze środowiska akademickiego. Poszerzamy liczbę baz referencyjnych i zapewniamy większe umiędzynarodowienie naszego narzędzia – zapewnia Małgorzata Wartacz, kierowniczka projektu JSA w Ośrodku Przetwarzania Informacji.

OPI wskazuje, że plagiat, w którym użyto AI, jest trudniejszy do wykrycia. Pisanie jednak prac z wykorzystaniem modeli językowych może prowadzić do rozprzestrzeniania fałszywych lub niezweryfikowanych informacji oraz wyciągania wniosków naukowych w oparciu o nieprawdziwe dane.

Nie ma doskonałego narzędzia do weryfikacji, czy tekst został napisany z wykorzystaniem AI czy nie.

Nawet twórcy technologii ChatGPT nie mają takiego narzędzia, które byłoby w stanie dokładnie ocenić, czy praca została napisana przez bota, czy przez człowieka – przekonuje OPI w komunikacie.

Źródło: PAP, bankier.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...