Starlink wypuścił 53 satelity w jeden weekend

49
starlink

SpaceX należące do Elona Muska rozbudowuje swoją się satelitów Starlink umożliwiających oferowanie internetu. Tylko w jeden weekend w trakcie 3 lotów rakiety Falcon 9 udało się umieścić na orbicie aż 53 nowe satelity.

SpaceX informuje, ze w tej chwili w kosmosie znajduje się już ponad 2 tysiące jej satelitów. Globalna liczba użytkowników internetu z sieci Starlink to już przeszło 250 tys. osób.

W ostatnim czasie o firmie było głośno z uwagi na sytuację w Ukrainie. Dostarczono bowiem stronie ukraińskiej darmowe zestawy Starlink, a to zwiększyło liczbę ukraińskich użytkowników sieci. System Starlink wykorzystywany jest również przez siły zbrojne Ukrainy.

Firma też ciągle rozbudowuje swoja sieć satelitów, dzięki którym dostarcza internet do Ukrainy, ale też do użytkowników na całym świecie.

W ciągu kilku dni zostały przeprowadzone 3 misje, w trakcie których umieszczono na orbicie 53 nowe satelity z platformy 39A w Kennedy Space Center NASA na Florydzie.

Była to najbardziej intensywna misja SpaceX od tej przeprowadzonej w dniach 31.01-3.02 2022 r.

Chociaż podczas prezentacji rakiety w wersji Falcona 9, wariant Block 5 Elon Musk twierdził, że rakieta ma nośność na 10 lotów. Rakieta Falcon 9 w tej misji odbył swój 13. lot. To najwięcej ze wszystkich rakiet tej serii.

Teraz firma planuje 15 lotów rakiety, zanim zaprzestanie jej użytkowania. W jej posiadaniu jest obecnie 21 takich rakiet.

Źródło: wirtualnemedia.pl