Spoko czy lipa? Wzloty i upadki branży ICT w 2017 wg ICT Professional

737

 
Koniec roku to czas podsumowań. Niniejszym przedstawiamy wam subiektywne podsumowanie roku 2017 wg naszej redakcji. Wybraliśmy dla was po pięć pozytywnych i negatywnych zjawisk z polskiej branży ICT. Dodatkowo przedstawiamy również pięć wydarzeń wątpliwych, które oceniać przyjdzie nam prawdopodobnie w najbliższej przyszłości. Wybrane wydarzenia i zjawiska z roku 2017 prezentujemy w kolejności przypadkowej.
 
A zatem: Spoko czy Lipa?

Untitled design (1)

SPOKO

 • Nowy instrument finansowy – Pożyczka Szerokopasmowa. Pożyczka Szerokopasmowa to preferencyjne finansowanie inwestycyjne skierowane do firm telekomunikacyjnych wpisanych do rejestru prowadzonego przez UKE. Mogą nią zostać finansowane przedsięwzięcia obejmujące budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci infrastruktury telekomunikacyjnej, zapewniające dostęp do szybkiego internetu. I choć wśród operatorów pożyczek na polu walki został tylko Alior Bank, to ten instrument finansowy od wprowadzenia cieszy się ogromną popularnością wśród operatorów telekomunikacyjnych.
 • MiŚOT dla OSE – jeden z projektów MiŚOT, który polega na zebraniu w grupę małych i średnich operatorów, którzy posiadają w zasięgu swojej sieci placówki edukacyjne i mogą podłączyć je do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. MdO ma reprezentować interesy MiŚOT wobec operatora OSE, którym został NASK. Szczególnym sukcesem projektu jest ogromny potencjał jaki zaprezentowali Mali i Średni Operatorzy Telekomunikacyjni, deklarując podłączenie do OSE ponad 25 tys. placówek edukacyjnych, z czego 4500 już posiada szybką transmisję, a kolejne 6500 może zostać uruchomionych w przeciągu kolejnych 3 miesięcy.
 • Rok integracji – współpraca nie tylko pomiędzy operatorami, ale też organizatorami konferencji branżowych odnosi kolejne sukcesy. Już wiosną 2017 r. Stowarzyszenie e-Południe i iNET Group przygotowało wspólną konferencję iNET Meeting [EPIX INSIDE]. Kontynuując dzieło integracji, obie organizacje zaprezentowały jesienią jedyne w swoim rodzaju wspólne spotkanie dla lokalnych ISP – MiŚOT Meeting (MM). Tej jesieni zarówno MiŚOT Meeting (MM), jak i Konferencja KIKE (KK) odnotowały rekordowe ilości zarejestrowanych uczestników. Dzięki współpracy organizatorów obu imprez, mogły one być tak dopasowane, aby się uzupełniały, zamiast ze sobą konkurować.
 •  Nowe władze w KIKE. Po tym jak wiosną gremialnie zrezygnował cały Zarząd i Komisja Rewizyjna Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (lipa), mogło się wydawać, że dla branży MiŚOT przyszedł trudny test. Okazało się, że operatorzy, świadomi roli ich własnej Izby, stanęli na wysokości zadania i wybrali ze swojego środowiska osoby, jak się okazało, godnie ich reprezentujące. Prezesem Izby został Karol Skupień, będący współwłaścicielem firmy GIGA Komputer ze Zwolenia, operatorem i ekspertem KIKE. Członkowie Zarządu to: Konrad Baranowski, Mariusz Filipiak i Paweł Paluchowski. Komisja Rewizyjna: Arkadiusz Koćma, Robert Kubica, Bogdan Kozicki.
 • Ruszył III nabór POPC. W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 został ogłoszony trzeci nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów dla Działania 1.1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach”. Nie jest tajemnicą, że wszelkie dofinansowania działają bardzo pozytywnie dla całej branży ICT. Tym bardziej pozytywnie oceniamy kolejny nabór wniosków na dofinansowania realizacji projektów na 33 obszarach konkursowych, gdzie kwota dofinansowania wynosi 1 908 808 869 zł.

 

Untitled design (2)

LIPA

 •  Zarząd KIKE złożył gremialną rezygnację mimo trwania kadencji. Ówczesny Zarząd z Prezesem Piotrem Marciniakiem na czele, wraz z całym składem Komisji Rewizyjnej, wiosną 2017 r., tuż po XX jubileuszowej konferencji, złożył rezygnację z pełnionych funkcji. „Zostawiamy naszym następcom dobrze funkcjonującą, dojrzałą organizację” – powiedział na zakończenie Piotr Marciniak. Nie padła jednak prawdziwa przyczyna takiej decyzji. Zarząd pełnił swoje obowiązki do czerwca, kiedy to zwołane zostało walne zgromadzenie członków w celu wybrania nowych władz.
 • Rezygnacja operatorów z wygranych obszarów w POPC. Netia postanowiła całkowicie wycofać się z realizacji projektów inwestycyjnych w ramach II naboru wniosków w działaniu 1.1 POPC, tuż przed podpisywaniem umów w Ministerstwie Cyfryzacji. Operator złożył w drugim konkursie 18 wniosków i zdobył rekomendację dofinansowania na 16 obszarach. Łącznie Netia miała być jednym z największych beneficjentów z prawie 360 mln zł dofinansowania i ok. 300 mln zł wkładu własnego. Z ośmiu najmniej atrakcyjnych obszarów wycofała się jednak już w pierwszej dekadzie czerwca. Na koniec roku cztery umowy na dofinansowanie budowy sieci podpisane po I naborze projektów 1.1 POPC w 2016 r. już zostały rozwiązane, a pięć znajduje się w okresie wypowiedzenia. Wśród firm rozwiązujących umowy, oprócz Netii, są także: Oxylion, Multimedia Polska, Spray, Conect, Midiko i Dominet.
 • Szkodliwa niedoszła ustawa abonamentowa. Reforma przeszła burzliwą drogę i choć w ostateczności nie została uchwalona, spoczywa w sejmowej „zamrażarce”. Poczyniła jednak duże szkody, szczególnie wśród operatorów, którzy oferują usługi  telewizyjne. Operatorzy ci, wraz z początkiem roku, masowo tracili klientów obawiających się przekazywania ich danych do Poczty Polskiej. Kablówki i platformy – pod groźbą kary! – miałyby przekazywać informacje o swoich klientach Poczcie Polskiej. Przewidywaną karą było aż 500 złotych za każdy niezgłoszony przypadek.
 • Obniżenie wyceny akcji i masowe zwolnienia w Orange Polska. Orange Polska rozpoczął ze związkami zawodowymi negocjacje Umowy Społecznej na lata 2018-2019. Ma ona określić między innymi liczbę pracowników, którzy odejdą z pracy u operatora. Od początku 2016 roku do końca III kwartału 2017 z firmy odeszło 1681 osób. Według operatora, negocjacje wpisują się w realizację przez spółkę nowej strategii opublikowanej we wrześniu br., której celem jest koncentracja na tworzeniu długoterminowej wartości, m.in. poprzez poprawę efektywności operacyjnej. W III kwartale br. Orange Polska zanotował spadek zysku netto o 24,3 procenta rok do roku, niższe o 1,3 procenta okazały się też przychody spółki.
 • Postępowanie UOKiK przeciwko Netii. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Netii, które wykaże, czy Netia uzyskała wcześniej zgody konsumentów na telefoniczne proponowanie zawarcia umowy. Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym (art. 172), jeżeli przedsiębiorca chce prezentować swoją ofertę przez telefon, musi już przed pierwszą rozmową mieć jego zgodę na kontakt w celach marketingu bezpośredniego.

 

Untitled design (3)

Spoko czy Lipa?

 • Ustawa hazardowa – dobra czy zła? Ustawa o grach hazardowych weszła w życie w lipcu 2017 r. Zgodnie z nią, przedsiębiorcy telekomunikacyjni muszą w ciągu 48 godzin od wpisania do rejestru blokować wskazaną stronę www. Wprowadzenie regulacji porządkuje temat nielegalnych serwisów bukmacherskich w polskiej sieci, nie mniej na operatorów nakłada dodatkowe obowiązki, a za ich nie wypełnienie grozi kara finansowa aż do 250 tys. zł. Zastanawia też fakt, czy wprowadzenie sprawdzonego mechanizmu nie rozpocznie swego rodzaju precedensu w regulowaniu internetu. Jeśli rząd uzna, że rozwiązanie się sprawdza, czy w przyszłości można się spodziewać blokowania kolejnych grup domen? Takie zapowiedzi pojawiły się już w bieżącym roku.
 • Ogólnopolska Sieć Edukacyjna – kto zyska? Ustawa o OSE została podpisana przez Prezydenta RP i weszła w życie jeszcze pod koniec 2017r. OSE, która ma zapewnić łącza internetowe o przepustowości do 100 Mb/s we wszystkich szkołach w Polsce, ma być tworzona w latach 2018-2020. Operatorem OSE będzie Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, nadzorowany przez Ministra Cyfryzacji. Rodzi się natomiast pytanie, czy NASK będzie traktować MiŚOT na równych prawach, tak jak dużych? Jakie jeszcze problemy pojawią się w praktyce?
 • 5G dla Polski – szansa czy zagrożenie dla lokalnych ISP? Pod koniec czerwca powołano Porozumienie na rzecz Strategii „5G dla Polski” adresowane do wszystkich zainteresowanych: operatorów telekomunikacyjnych, izb gospodarczych, dostawców usług, sprzętu i rozwiązań telekomunikacyjnych, instytucji badawczo-rozwojowych oraz uczelni technicznych i polskich start-upów. Celem porozumienia jest stworzenie do końca roku 2017 Strategii „5G dla Polski”, która następnie przyjęta zostanie przez Radę Ministrów. Technologia 5G w teoretycznych założeniach oferuje wyjątkowo wysokie parametry transmisji danych, obecnie często przewyższające usługi oferowane przez niektórych MiŚOT. Czy 5G będzie dla nich konkurencją? Z drugiej jednak strony rozwiązanie wydaje się być szansą na dodatkowe zyski, gdyż technologia wymaga bardzo dużej gęstości lokalizacji nadajników transmisyjnych, co może powodować szansę na dostarczanie transmisji do baz po sieciach lokalnych operatorów.
 • Czy MiŚOT-y potrafią stworzyć globalną lokalną markę? W zasadzie jako porażkę można by wskazać próby stworzenia mocnych lokalnych marek. W projekcie „Zgrana paczka” bierze udział kilkunastu operatorów, głównie z południa Polski. Na północy działa grupa operatorów pod wspólną marką Nortis. Z województwa dolnośląskiego wywodzi się projekt „Polski kapitał” zachęcający do promocji swojej lokalności, a firma Internet Union swoją markę Moico chce rozwijać poprzez franczyzę. Każdy z tych projektów ma swoje mniejsze i większe sukcesy. Jako redakcja, uważamy jednak, że mocna ogólnopolska marka i promocja lokalnych usług ma ogromny potencjał i liczymy, że w nadchodzącym roku mali i średni ISP będą potrafili stworzyć i wypromować swoje usługi w skali całego kraju.
 • Koniec neutralności sieci w USA. Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) zniosła zasady chroniące neutralność sieci. Brak neutralności sieci oznacza, że dostawcy internetu mogą lepiej traktować jednych dostawców treści, kosztem innych. Mówi się nawet o „internecie dwóch prędkości”. Brak neutralności sieci, w przeciwieństwie do kontentodawców, jest pozytywnie oceniany przez amerykańskich operatorów. Mogą oni teraz na rynku detalicznym obdarzać wyższym priorytetem własne usługi. W Europie nic nie zapowiada, aby neutralność miała być zniesiona. Wręcz przeciwnie. Nie mniej jednak obserwacje zachowania rynku telko zza oceanu mogą mieć wpływ na ewentualne trendy na naszym rodzimym podwórku.