TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozbiła farmę botów

Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy udało się zlikwidować farmę botów. Znajdowała się w Charkowie i wysyłała SMS-y do żołnierzy. Zachęcały one do poddania się lub dezercji.

Działania farmy botów rozbitej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy były wymierzone w ukraińskich funkcjonariuszy wojskowych i organów ścigania. Już wcześniej udało się zlikwidować pięć podobnych farm obsługujących 100 tys. kont. Mieściły się one w Czerkasach, Tarnopolu, Połtawie, Zakarpaciu  oraz w Charkowie. Tu także znajdowała się ta ostatnia przejęte.

Jednak dotychczas farmy botów rozprzestrzeniały nieprawdziwe informacje o wojnie w Ukrainie, usprawiedliwiały rosyjską napaść, szerzyły dezinformację i kremlowską ideologię. Rozbita właśnie farma botów zajmowała się wysyłaniem SMS-ów do żołnierzy.

Otrzymywali oni wiadomości o treści:
„Wynik wydarzeń jest z góry określony! Bądź ostrożny i odmawiaj poparcia nacjonalizmowi i przywódcom kraju, którzy się zdyskredytowali i już uciekli ze stolicy!!!”

Celem tych działań było nakłonienie walczących do dezercji czy poddania się.

“W ten sposób rosyjskie służby specjalne próbowały przeprowadzić specjalną operację informacyjną i zdestabilizować stan moralny i psychologiczny ukraińskich sił bezpieczeństwa” – stwierdza Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Zanim farmę wykryto i zneutralizowano dzięki pracy cyberspresjalistów, wysłano z niej około 5000 SMS-ów. Sprzęt potrzebny do obsługi znajdował się w obwodzie dniepropietrowskim, ale stresowany był z Rosji. Przejęto m.in. laptopy, bramy GSM czy karty SIM.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...