OFBOR pyta KIM o zamówienie bez przetargu dla Alternatywy Polskiej

183
znak zapytania

Organizacja Firm Badania Opinii i Rynku – OBFOR w trybie dostępu do informacji publicznej pyta Krajowy Instytut Mediów o zamówienie dla spółki Alternatywa Polska z Dębiny. Odbyło się to bez negocjacji i bez przetargu.

O sprawie poinformowały Wirtualnemedia.pl, które 23 marca 2022 r. podały najpierw informacje o udzieleniu zamówienia na 24 mln zł spółce bez przetargu. Dodały także, że udziałowcem w spółce jest były wspólnik Mirosława Kalinowskiego, prezesa KIM.

Teraz wyjaśnienia w tej sprawie domaga się OBFOR.

Zamówienie dotyczy realizacji badania ciągłego tzw. trackingu w kwestii konsumpcji. Ma być prowadzone techniką wywiadu telefonicznego z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego i systemu do realizacji wywiadów.

Kwota zamówienia to 23 277 200 zł netto (bez VAT). Alternatywa Polska z Dębiny, która je otrzymała, nie jest nawet firmą badawczą.

OFBOR informuje w piśmie wysłanym do Mirosława Kalinowskiego, prezesa KIM o sygnałach zaniepokojenia od swoich członków.

„Zaniepokojenie członków OFBOR pochodzi z niezrozumienia powodów, dla których KIM pominął postępowanie przetargowe i w trybie negocjacji rozporządził środkami publicznymi w kwocie netto 23 277 200 zł. Tej wielkości budżet badawczy wyjątkowo rzadko był przyznawany na polskim rynku i zawsze w trybie przetargu” – czytamy w piśmie.

Według OBFOR niepokojące jest zaproszenie do negocjacji firmy znanej jako dostawca sprzętu biurowego i komputerów.

„W opinii firm członkowskich OFBOR, prowadzenie badań wymaga innego doświadczenia niż wynajmowanie sprzętu, a nasze środowisko nie ma żadnej wiedzy o doświadczeniu AP w realizacji terenowej badań. Aktualny wypis z KRS (KRS: 0000147434) potwierdza, że AP nie prowadzi działalności badawczej” – zauważa OFBOR.

Dlatego OBFOR prosi o wyjaśnienie sytuacji. Uznaje, że pozwoli to  „ocenić, czy doszło do naruszenia praw członków organizacji, która zrzesza wyłącznie renomowane firmy badawcze, krajowe i międzynarodowe”.

Źródło: wirtualnemedia.pl