TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Słowo roku to dwa słowa: Sztuczna inteligencja

Ogłoszono wyniki plebiscytu na Słowo Roku. W 2023 r. została nim „sztuczna inteligencja”. Takiego wyboru dokonała kapituła językoznawców. Internauci postawili na „wybory”.

Plebiscyt po raz trzynasty zorganizował Uniwersytet Warszawski. Z jednej strony odbywało się głosowanie internautów przez specjalny formularz. Z drugiej decyzję podejmowała kapituła konkursu pod patronatem Rady Języka Polskiego. Ta zdecydowała, że słowem roku zostają właściwie dwa słowa, czyli: sztuczna inteligencja.

–  W języku polskim ten termin budzi bogatsze skojarzenia niż w angielskim, ponieważ sama inteligencja to po polsku nie tylko zdolność myślenia, lecz i grupa ludzka. Wśród najczęstszych dwudziestowiecznych kolokacji rzeczownika inteligencja są nie tylko przymiotniki nieprzeciętna, emocjonalna czy właśnie sztuczna, ale i katolicka, postępowa czy wielkomiejska. To osobowe znaczenie inteligencji zanika, dziś najważniejsza jest sztuczna inteligencja. O tym, że zasłużenie została słowem (wyrażeniem) roku 2023, świadczy wykres frekwencji w mediach z ostatnich pięciu lat – wyjaśnia wybór prof. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Sztuczna inteligencja konkurowała z takimi słowami jak:
– marsz,
– ministra,
– posłanka,
– opozycja,
– marszałek rotacyjny,
– patodeweloperka.

Zgodnie z decyzją kapituły na drugim miejscu znalazły się „wybory”. Trzecie miejsce podzieliły „inflacja” i „posłanka”

– Sztuczna inteligencja to oczywiście kalka wyrażenia angielskiego artificial intelligence. Wielki słownik języka polskiego PAN definiuje ją tak: ‘dział informatyki zajmujący się badaniem i tworzeniem programów komputerowych, które potrafią wykonywać niektóre czynności wymagające od człowieka posłużenia się inteligencją’. Już dziś widać, że prowadzi do takich zastosowań, o jakich dotąd nam się chyba jeszcze nie śniło i trudno przewidzieć, dokąd nas ta technologia zaprowadzi – skomentowała prof. Renata Przybylska z Uniwersytetu Jagielońskiego.

Słowem roku internautów zostały „wybory”

W głosowaniu internautów oddano ponad 6 tysięcy głosów. Wygrało w nim słowo „wybory”. W tym wypadku „sztuczna inteligencja” znalazła się na drugim miejscu. Trzecie zajęła „inflacja”.

Źródło: uw.edu.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...