Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rynek MiŚOT okiem światłowodowych hurtowników

Firma xbest.pl powstała w Rybniku w 2008 roku. Z niewielkiego sklepu rozwinęła się w jedną z największych hurtowni światłowodów oraz akcesoriów światłowodowych w Europie. Zaopatruje się tu wielu małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych.

Czy polscy mali i średni operatorzy telekomunikacyjni są waszymi najważniejszymi klientami?

Szymon Sowa, CEO xbest.pl: Każdy z klientów jest dla nas równie ważny. Jednak z uwagi na fakt, iż sami wywodzimy się z MiŚOT-ów, a jedna ze spółek będących częścią grupy xbest nadal się do nich zalicza, zdajemy sobie sprawę ile trudności muszą pokonać mali i średni operatorzy, aby zaistnieć oraz utrzymać się na rynku. Kibicujemy im i cieszymy się z ich osiągnięć. Ponadto nasza działalność rozpoczęła się właśnie od współpracy z małymi operatorami, więc w pewnym sensie to dzięki nim mogliśmy się rozwijać, aby dojść do punktu, w którym znajdujemy się teraz. Obecnie jesteśmy uznaną marką, która przez lata wyrobiła sobie renomę oraz została jednym z największych dystrybutorów kabli i akcesoriów światłowodowych na rynku. Bez wątpienia przyczyniły się do tego kontakty z MiŚOT-ami. 

Z danych publikowanych między innymi przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wynika, że lokalni operatorzy budują dużo nowych sieci. Jak wyglądał ten rok w porównaniu z poprzednim?

Szymon Sowa: Każdy kolejny rok pokazuje, jak wzrasta świadomość dotycząca inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną, co przekłada się na powszechny rozwój branży. Pandemia dość znacząco uwydatniła przewagę światłowodu nad alternatywnymi rozwiązaniami oraz ciągłą potrzebę modernizacji. Wielu operatorów przebudowało sieć z radiowej na światłowodową, zaś abonenci są coraz częściej świadomi ograniczeń usług mobilnych. Mamy zatem do czynienia z kontynuacją procesu, który obserwujemy już od dobrych kilku lat. 

Który region buduje najwięcej?

Szymon Sowa: Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, aczkolwiek możemy zaobserwować tendencję, iż najwięcej działań ma miejsce w obrębie obszarów objętych projektami POPC, gdyż tam budowa oraz modernizacja z uwagi na spore środki finansowe przeznaczone na ten cel mają charakter praktycznie stały. Równocześnie są one pewnego rodzaju siłą napędową dla innych działań na rynku. Rozwijając myśl, w miejscach, w których mamy do czynienia z działaniami dotyczącymi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, widać także reakcję małych i średnich operatorów, którzy inwestują we własną infrastrukturę telekomunikacyjną by nie pozostać w tyle za dużymi operatorami.

Jaki potencjał widzicie w MiŚOT-ach w 2023 roku?

Szymon Sowa: W przyszłym roku potencjał rozwojowy lokalnego rynku telekomunikacyjnego może być jeszcze większy. Wszystko przez falę dofinansowań z Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC), które powinny zostać rozdysponowane już w 2023 roku. Ustalenia są nadal w toku, jednak z informacji, które posiadamy na obecną chwilę, powinny się one znaleźć w zasięgu MiŚOTów, w przeciwieństwie do projektów POPC. Zobaczymy jak rozwinie się sytuacja w ramach tego programu. Wszystko okaże się w pierwszej połowie przyszłego roku. Głęboko i mocno liczymy na to, że część dofinansowań trafi w ręce małych i średnich operatorów, którzy z kolei jako sprawdzonego i pewnego dostawcę rozwiązań telekomunikacyjnych wybiorą xbest.pl.

Byliście na wszystkich Lokalnych Zjazdach MiŚOT obywających się w mijającym roki. Jakie wynieśliście z nich wrażenia? 

Szymon Sowa: Bezpośrednia komunikacja i możliwość spotkania twarzą w twarz z partnerami biznesowymi niezmiennie mają dla nas duże znaczenie. Wychodzimy z założenia, iż tylko ciągłe pielęgnowanie relacji o trwałych fundamentach, może przynieść określone efekty. Zjazdy MiŚOT przez swój lokalny charakter oraz fakt, iż kolejne edycje odbyły się w różnych częściach kraju, umożliwiły nam spotkania również z operatorami, którzy nie są stałymi bywalcami na branżowych konferencjach oraz tymi, którzy nie pojawiliby się w innej części kraju.

Najnowsze

Konkurencja dla YouTube’a – czym jest PeerTube?

YouTube stał się dominująca platformą, na której znajdują się różnego rodzaju treści wideo. Jednak...

Aplikacje na uniwersytety – MyUniLodz

Powstała specjalna aplikacja Uniwersytetu łódzkiego. MyUniLodz pozwala na smartfonie sprawdzić wszystkie informacje dotyczące uczelni...

Krypto scam

W 2023 roku inwestujący w kryptowaluty stracili setki tysięcy złotych. I to nawet...

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...