TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rosjanie próbując omijać blokady, wykorzystując VPN

Roskomnadzor blokuje Rosjanom dostęp do zachodnich mediów. Niektórzy obywatele starają się obejść blokadę, wykorzystując różne VPN-y.

Rozkomnadzor rosyjski państwowy urząd ds. kontroli mediów i internetu zablokował dla obywateli Rosji odbiór BBC, Głosu Ameryki (VOA), Radia Wolna Europa/Radia Swoboda, Deutsche Welle i innych mediów. Sugerował, że rozpowszechniają one fałszywe informacje. Podobny powód podany został przy decyzji o zablokowaniu Facebooka.

Już wcześniej wyłączono radio Echo Moskwy i internetową telewizję Dożd za informowanie o śmierci ukraińskich cywilów i pokazywanie prawdy o inwazji Rosji na ten kraj.

Te działania odcinają coraz bardziej Rosjan od informacji ze świata i od innego przekazu na temat sytuacji w Ukrainie niż ten płynący z Kremla.

Jednak AppFigures informuje, że próbują oni obejść blokady. W ostatnim czasie najczęściej pobierają aplikacje VPN, które pozwalają na ukrycie internetowej aktywności i odblokowanie blokowanych lokalnie treści. Od początku wybuchu wojny w Ukrainie liczba pobrań tych aplikacji wzrosła o ponad 1200 proc. Wcześniej było to około 10 tys. pobrań dziennie. 1 marca 2022 r. było to już ponad pół miliona.

Pobierane aplikacje to VPN Proxy Master, VPN super unlimited proxy, 1.1.1.1 czy VPN Master Secure (VPN Beaver).

Źródło: dobreporgramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...