TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Raport: Pokrycie Polski infrastrukturą telekomunikacyjną w 2015 r.

 
Najnowsza edycja raportu dotyczącego pokrycia terytorium Polski siecią światłowodową ukazuje się w przełomowym momencie. W 2015 roku odnotowano 30% przyrost sieci światłowodowych, na koniec ubiegłego roku długość sieci optycznej w Polsce wyniosła prawie 420 tys. km. Liczba ta jest o 21% wyższa w porównaniu z deklarowaną w poprzedniej inwentaryzacji w kwestii węzłów światłowodowych.
Działania poprzedniej perspektywy finansowej zaowocowały wybudowaniem brakującej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej oraz dały szanse małym i średnim przedsiębiorcom telekomunikacyjnym na zbudowanie sieci dostępowej. W ramach 14 Regionalnych  Projektów Szerokopasmowych zostało wybudowanych ponad 25 tys. km sieci światłowodowej o bardzo dużej przepustowości.  Przedsiębiorcy z sektora MŚP wybudowali – w większości w technologii FTTx – sieci dostępowe docierające do ponad 280 tys. gospodarstw domowych, głównie na terenach do tej pory pozbawionych infrastruktury szerokopasmowej. Zaobserwowano także duże inwestycje przedsiębiorców telekomunikacyjnych ze środków własnych, bez udziału pomocy publicznej. W 2015 r. wyniosły one ponad 620 mln zł.
Liczba węzłów światłowodowych na koniec 2015 r. jest aż o 21% wyższa w porównaniu z deklarowaną w poprzedniej inwentaryzacji. Dane zostały zebrane z około 11,6 tys. miejscowości i wykazały, że występuje w nich ponad 108 tys. węzłów.
Wykazany jest też istotny wzrost liczby węzłów dostępowych w miastach zamieszkałych przez co najmniej 500 mieszkańców i ogólny wzrost liczby węzłów w większości typów miast. Interesującym zjawiskiem jest przyrost miejscowości, w których przedsiębiorcy deklarują zasięgi sieci LTE. Podczas poprzedniej inwentaryzacji infrastruktury i usług przedsiębiorcy zadeklarowali ponad 8 tys. takich miejscowości, natomiast w  roku sprawozdawczym (2015) takich miejscowości jest prawie 14,5 tys.
Prezes UKE, Magdalena Gaj przedstawia opinię:

“Z raportu wynika, że możliwość dostępu do Internetu o szybkości min. 30 Mb/s ma dziś już ponad 39 proc. budynków w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców, co oznacza wzrost o 9 punktów procentowych w stosunku do inwentaryzacji za 2014 r. W skali kraju 8% miejscowości nie jest jednak objętych zasięgiem żadnej sieci dostępowej, przy czym 99% tych miejscowości to miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 100 mieszkańców. Wartym jednak podkreślenia jest fakt, ze nowoczesna infrastruktura, której tak brakuje, powstaje szybko. Szansę na zmianę tego stanu rzeczy daje z jednej strony realizacja projektów w ramach POPC, z drugiej – inwestycje operatorów mobilnych w rozwój sieci LTE, wynikające ze zobowiązań nakładanych przez Prezesa UKE. Z raportu wynika, że tylko po zrealizowaniu zobowiązań aukcyjnych i inwestycji, na które złożono wnioski w ramach I konkursu w ramach POPC, procent miejscowości bez zasięgu sieci spadnie do 1%. Dlatego wiele wskazuje na to, że przyszłoroczna inwentaryzacja pokaże jeszcze bardziej imponujące rezultaty.“. 

Niniejszy Raport ukazuje się niemal równolegle z ogłaszaniem  przez CPPC wyników  I naboru wniosków w trybie konkursowym o dofinansowanie realizacji projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach I Osi priorytetowej POPC – Powszechny dostęp do szybkiego internetu, działania 1.1 – Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach. UKE wyznaczył 229 obszarów, w których można realizować wspomniane projekty, a ich identyfikacja nastąpiła przy wykorzystaniu danych zbieranych w szczególności w ramach prowadzonej przez UKE inwentaryzacji usług i infrastruktury telekomunikacyjnej.
Poszczególne raporty można znaleźć pod linkiem: http://www.uke.gov.pl/raport-pokrycia-polski-infrastruktura-telekomunikacyjna-w-2015-r-20171#

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...