TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Przyśpieszenie cyfryzacji kraju według resortu infrastruktury

Pełna informatyzacja kraju to ogromna szansa, ale także spore zagrożenie. Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa, podkreśla, że ogromną szansą na rozwój cyfrowej infrastruktury w naszym kraju jest partnerstwo z sektorem prywatnym. Podkreśla również rolę publicznych podmiotów (np. Poczty Polskiej) w informatyzacji usług publicznych.
Smoliński zaznaczył, że współpraca z sektorem prywatnym jest jeszcze w Polsce we wczesnej fazie. Już za trzy lata wartość projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego ma przekroczyć 11,5 miliarda złotych. Bardzo ważna w cyfryzacji państwa jest Poczta Polska. Nadzoruje ją Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Smoliński dodał, że to naturalny partner dla rządu. Uruchomiona w 2013 roku platforma Envelo to jedno z pierwszych na świecie rozwiązań, które zapewnia pełny dostęp do e-usług pocztowych. Dzięki niemu można aktywować Profil Zaufany (darmowy podpis elektroniczny).
GUS podaje, że w ubiegłym roku dostęp do internetu miało ponad 93 procent polskich przedsiębiorstw. 93,6 procent skorzystało z usług e-administracji. Ponad 80 procent gospodarstw domowych miało dostęp do komputera. Kazimierz Smoliński dodał na koniec, że pełna cyfryzacja może być też zagrożeniem: “Pełna cyfryzacja może być też zagrożeniem, bo wystarczy duży blackout, brak prądu i nic nie działa. Dlatego trzeba postępować rozważnie i niewykluczone, że pewne rzeczy dublować”.
Źródło: www.biznes.newseria.pl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...