TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Przenoszenie numerów – podsumowanie 2022 roku

Urząd Komunikacji Elektronicznej raz na kwartał publikuje raport dotyczący przenoszenia numerów w sieciach stacjonarnych i komórkowych. Statystyki publikowane są z wykorzystaniem zarządzanego przez Prezesa UKE systemu Platformy Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych (PLI CBD). Po IV kwartale statystyki prezentowane w zestawieniu dotyczą nie tylko tego kwartału, ale również całego roku.

Dane za IV kwartał 2022

W IV kwartale 2022 roku przeniesiono 356 571 numerów w sieciach mobilnych. Jest to wzrost w stosunku do kwartału poprzedniego, w których przeniesiono 345 123 numery. Różnica to prawie 11,5 tysiąca numerów.

Dwóch z największych operatorów zamknęło ostatni kwartał 2022 r. z ujemnym bilansem numerów. Orange Polska straciło ponad 7 tys. kart SIM, a operator Plusa – Polkomtel stracił ponad 43,5 tysiąca numerów. Dwóch pozostałych operatorów miało bilans dodatni przy czym T-Mobile poradził sobie lepiej. W tym wypadku był to zysk 18,7 tys. użytkowników, a operator Play – P4 zyskał 9 tysięcy kart SIM.

IV kwartał 2022 roku to przeniesienie 52 865 numerów w sieciach stacjonarnych. Największy ruch miał miejsce w grudniu, gdy przeniesiono 26 781 numerów. Jest to jednak mniejsza liczba przeniesień niż w kwartale poprzednim, gdy przeniesiono 67 572 numerów.

Dane za 2022 rok

W całym roku 2022 w sieciach mobilnych odbyło się 1 358 163 przeniesień numerów. Chociaż liczba ta jest znacząca, to jest to spadek o 62 tysiące w stosunku do roku poprzedniego, który bilans zamkną z 1 420 570 przeniesionych numerów.

Najlepiej wygląda bilans 2022 r. w sieci T-Mobile. Ta zamknęła rok na plusie z zyskiem ponad 64 tys. nowych użytkowników. Pozostali trzej z największych operatorów odnotowali straty. numerów Orange Polska stracił najmniej w 2022 roku, bo tylko ponad 24 tys. użytkowników kart SIM. Z Play zniknęło 37 tys. kart SIM. Natomiast najgorzej poradziła sobie firma Polkomtel -operator sieci Plus. W tym wypadku strata wyniosła 118 tys. numerów.

W sieciach stacjonarnych łącznie w roku 2022 przeniesiono 290 119 numerów.

Źródło: uke.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...