Projekt „Future Wake” przewiduje dokonanie zabójstw przez policjantów

122
policja

„Future Wake” to interaktywny projekt graficzny wykorzystujący sztuczną inteligencję do przypominania o śmiertelnych starciach z policją w USA. Pokazuje też ich związki z rasą. Program wyszkolony na rzeczywistych danych związanych z egzekwowaniem praca może przewidywać przyszłe zabójstwa dokonane przez policję.

Na specjalnej stronie Future Wake można odwiedzić 5 miast w USA. Następnie można sprawdzić, kto w nich narażony jest na śmierć z rąk policji, w jakim miejscu i w jaki sposób można zginąć. Wyniki są efektem pracy sztucznej inteligencji wyszkolonej na zbiorach danych Fatal Encounters i Mapping Police Violence.

Program stworzyło dwóch artystów-technologów. Chcą oni jednak pozostać anonimowi.

„Future Wake wywraca do góry nogami zastosowanie predykcyjnej policji. Zamiast przewidywać przestępstwa popełniane przez społeczeństwo, skupia się na przyszłych śmiertelnych spotkaniach z policją.(…) Zamiast przekazywać traumę brutalności policji wyłącznie za pomocą danych i statystyk, zamierzamy połączyć widzów z obrazami tych przewidywanych przyszłych spotkań cywilno-policyjnych poprzez napędzanie ich ludzkimi historiami” – można przeczytać w ich oświadczeniu.

Projekt „Future Wake” otrzymał nagrodę Creative Media Awards. Jest ona częścią misji Mozilli, która ma tworzyć sztuczną inteligencję godną zaufania. A nagroda ma wspierać ludzi takie rozwiązania tworzących.

Źródło: dobreprogramy.pl