Ego4D – nowy projekt Facebooka

134

Sztuczna inteligencja ma uczyć się jak radzić sobie w codziennych czynnościach ludzkich. W tym celu 700 osób nosiło kamery, które rejestrowały ich codzienne aktywności. Wszystko w ramach projektu Facebooka pod nazwą Ego4D.

Facebook przy projekcie współpracuje z 13 uczelniami z 9 krajów. Wspólnie stworzą zbiór danych dla Ego4D. Nazwa nawiązuje do zadania realizowanego w ramach projektu – uczenia AI rozumienia świata z ludzkiej perspektywy.

Dzięki 700 uczestnikom projektu zebrano ponad 2200 godzin filmów z perspektywy pierwszej osoby. Stanowią one źródło informacji dla badaczy sztucznej inteligencji.  Kamery zapisywały nie tylko życie codzienne, ale również rozmowy w czasie rzeczywistym bez tłumaczenia, a to pomoże poznać sposoby komunikacji na całym świecie.

Na tej podstawie będą szkolone algorytmy.  Badacze Facebook AI współpracując z konsorcjum i Facebook Reality Labs Research (FRL Research) wypracowali pięć wskaźników, które mają w tym pomóc.

Testy porównawcze pozwolą przyspieszyć badania nad detalami, które niezbędne są do opracowania inteligentniejszych asystentów AI. Mają oni wchodzić w interakcje nie tylko w świecie realnym, ale również w metaverse łączącym rzeczywistość prawdziwą, wirtualną i rozszerzoną.

Dane dotyczące projektu mają być opublikowane w tym roku przez konsorcjum uniwersyteckie.

Źródło: wirtualnemedia.pl