Profil Zaufany – teraz bardziej bezpieczny

16 mln Polek i Polaków korzysta z Profilu Zaufanego. Rozwój mObywatela skłania do tego coraz więcej osób. Rząd stara się dbać o to, by korzystania z Profilu Zaufanego było bezpieczne. Teraz wprowadza kolejne udogodnienia.

– Dzięki najnowszej aktualizacji dwustopniowe uwierzytelnianie przy logowaniu do Profilu Zaufanego stało się standardem. Nie musimy robić żadnej aktualizacji. Program sam wymusi uwierzytelnianie dwuskładnikowe – mówi Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Najnowsza aktualizacja podnosi poziom uwierzytelniania i weryfikacji w Profilu Zaufanym. Dotyczy to wszystkich użytkowników logujących się bezpośrednio do Profilu Zaufanego. Nie muszą oni dokonywać żadnych konfiguracji.

Wprowadzone zostało dodatkowe zabezpieczenia przed botami w formacie CAPTCHA. Ma to miejsce już na etapie zakładania Profilu Zaufanego, podczas wypełnienia formularza potwierdzanego e-Dowodem lub podczas wizyty w urzędzie.

Trwają prace nad podobnym rozwiązaniem, które będzie wprowadzone dla Profilu Zaufanego zakładanego w trakcie wideorozmowy.

To kolejne zmiany w Profilu Zaufanym

W tym roku rozszerzono już funkcje korzystania z Profilu Zaufanego. Wprowadzono powiadomienia PUSH w aplikacji mObywatel. Można korzystać z nich zamiast z dotychczasowego potwierdzania SMS-em lub przez e-bankowość.

–  Wystarczy otworzyć powiadomienie w telefonie i nacisnąć „Potwierdź”. Usługa działa w podobny sposób, jak w przypadku potwierdzania przelewów bankowych –  wyjaśnia Michał Kalinowski, pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel.

Więcej o Profilu Zaufanym przeczytaj tutaj:

Źródło:gov.pl