TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Pracował w Google nad AI – teraz przed nią ostrzega

Geoffrey Hinton, który w Google zajmował się rozwojem sztucznej inteligencji, odszedł z firmy i teraz ostrzega przez zagrożeniem, jakim może być AI. Jest jedną z osób, które domagają się wstrzymania prac nad sztuczną inteligencją.

Geoffrey Hinton zwany jest  ojcem chrzestnym sztucznej inteligencji. Pracował nad jej rozwojem w Google, ale odszedł z firmy. Teraz ostrzega przed zagrożeniami, jakie może nieść AI. Nie chodzi mu jedynie o działania podejmowane w Google, ale wszelkie prace nad rozwojem tej nowej gałęzi.

–  Rozwój modeli sztucznej inteligencji, takich jak związany z Microsoftem ChatGPT czy konkurencyjnego oprogramowania opracowywanego przez Google’a, jest coraz bardziej niebezpieczny – ostrzega Geoffrey Hinton .

Takie słowa nie są czymś, czego spodziewalibyśmy się po człowieku, który całą karierę akademicką i zawodową zajmował się rozwojem sztucznej inteligencji. Jednak to właśnie on mówi o możliwości wywrócenia do góry nogami dotychczasowego rynku pracy przez AI. I to nie jedyne zagrożenia na jakie wskazuje Hinton.

AI można wykorzystać do złych celów

– Przyszłe wersje AI mogą być ostatecznie zagrożeniem dla ludzkości, ponieważ analizują ogromne ilości danych i często uczą się zupełnie nieoczekiwanego zachowania. To ma znaczenie, ponieważ ludzie i firmy pozwalają sztucznej inteligencji nie tylko na pisanie oprogramowania, ale również na uruchamianie go, co pewnego dnia może doprowadzić do powstania autonomicznej broni  – przekonuje naukowiec.

Ponadto ostrzega przed brakiem możliwości zabezpieczenia AI przed wykorzystaniem do niewłaściwych, złych celów. Natomiast obecny wyścig między koncernami technologicznymi może przekształcić się w wyścig między państwami. Tego mogą nie być w stanie kontrolować międzynarodowe regulacje, a będzie to przypadek podobny do tego dotyczącego broni jądrowej.

– Największą nadzieją jest porozumienie naukowców dotyczące sposobów panowania nad AI; sądzę, że ta technologia nie powinna być rozwijana do czasu, gdy uda się zrozumieć, czy możemy ją kontrolować – mówi Hinton.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...