TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Powitajmy MPEG-5

Nowy standard kompresji wideo MPEG-5 LCEVC (ang. Low Complexity Enhancement Video Coding) został zaprezentowany podczas targów NAB Show 2022, które odbyły się w Las Vegas, przez firmę V-Nova.

Pozostałe dwa nowe kodeki to VVC (ang. Versatile Video Coding) i EVC (ang. Essential Video Coding), których celem jest zwiększona wydajność kompresji dla istniejących kodeków przy niewielkim lub zerowym wzroście złożoności kodowania. 

Zastosowana kompresja kodeka wideo zapewnia wyższą jakość przy nawet 40 proc. niższych przepływnościach w porównaniu do stosowanych obecnie rozwiązań.

Zgodnie z wypowiedziami twórców technologia została przygotowana z myślą o nadawcach i serwisach streamingowych. Według szacunków MPEG-5 stanie się obecny w komercyjnym zastosowaniu dopiero za kilka lat.

Źródło: informator.dipol.com.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...