TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Poprzedni rząd oszukał wszystkich ws. Intela

W rozmowie z „Fobesem” Krzysztof Gawkowski nie pozostawia wątpliwości, skąd bierze się opóźnienie w inwestycji Intela pod Wrocławiem. Całą winę za sytuację obarcza poprzedni rząd i twierdzi, że oszukał on wszystkich.

Chociaż poprzedni rząd ogłosił w połowie czerwca 2023 r., że Intel wybuduje pod Wrocławiem fabrykę, to niewiele się później w tej kwestii wydarzyło.

Budowa miała ruszyć w pierwszym kwartale 2024 r., jednak w lutym było pewne, że ten termin nie zostanie dotrzymany.

Pomimo deklaracji o współpracy poprzedniego rządu i ogłoszenia przez niego, że pojawienie się Intela w Polsce to ogromny sukces, dopiero odpowiednią uchwałę w tej sprawie przyjął rząd Donalda Tuska. Teraz Krzysztof Gawkowski komentuje całą sytuację w rozmowie z „Forbesem”.

Twierdzi, że przedstawiciele firmy w rozmowie z nim byli w szoku, gdy dowiedzieli się, że poprzedni rząd nie opublikował uchwały, mimo deklaracji. To jego zdaniem świadczy o tym, że oszukali oni wszystkich w sprawie Intela – samą firmę, ale też całe społeczeństwo.

– Poprzedni rząd dużo mówił, ale niewiele robił. Jeżeli się zastaje Polskę w cyfryzacji na poziomie legislacyjnym drewnianą, to nie oczekujmy, że po trzech miesiącach zostawimy ją murowaną – wyjaśnia obecną sytuacją Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Rząd Mateusza Morawieckiego nie tylko nie przyjął odpowiedniej uchwały w sprawie budowy fabryki Intela, ale również nie wysłał notyfikacji o pomocy publicznej do Brukseli. Sprawą dotacji w wysokości ok. 6 mld zł zajął się rząd Donalda Tuska.

–  Drugi szok [red.: odczuli przedstawiciele Intela] kiedy okazało się, że nic się nie zadziało ws. pomocy publicznej, a przecież zgodę musi wyrazić Komisja Europejska – dodaje Gawkowski w rozmowie z „Forbesem”.

Intel komentuje

O przebiegu współpracy Intela z poprzednim rządem mówi przedstawiciel firmy Michał Dżoga.

–  Jesteśmy niezmiennie zaangażowani w projekt i ściśle współpracujemy z centralną i lokalną administracją publiczną. Instytucje, z którymi rozmawiamy, rozumieją kluczową rolę półprzewodników i traktują tę inwestycję jako szansę dla Polski na odegranie ważnej roli na europejskiej i globalnej mapie nowych technologii. Z doświadczenia zebranego w naszych innych lokalizacjach na całym świecie wiemy, że duże inwestycje wymagają czasu. Przewidujemy, że nowy zakład będzie gotowy w ciągu trzech do czterech lat od momentu zatwierdzenia przez Komisję Europejską pakietu pomocy publicznej – wyjaśnia Michał Dżoga z Intela.

Zapewnia jednocześnie, że zakład pod Wrocławiem „będzie gotowy w ciągu trzech do czterech lat od momentu zatwierdzenia przez Komisję Europejską pakietu pomocy publicznej”.

Źródło: forbes.pl, cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...