TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Intel buduje w Polsce. Największa inwestycja zagraniczna

Intel zainwestuje prawie 20 miliardów złotych w budowę Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników na Dolnym Śląsku. W konferencji informującej o tej inwestycji istotnej dla naszego kraju brał udział premier Mateusz Morawiecki i Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. To największa tego typu inwestycja w historii Polski.

– Ostatnie lata pokazały, że łańcuchy dostaw półprzewodników mogą nagle zostać przerwane. Inwestycje takie jak ta, która powstanie pod Wrocławiem wzmacniają całą Europę na wypadek kryzysu. Ta fabryka to 2 tysiące miejsc pracy, ale też szansa dla rozwoju lokalnych firm i uczelni, które staną się częścią światowego ekosystemu produkcji układów scalonych  – powiedział na konferencji minister Janusz Cieszyński.

Dlatego inwestycja w Polsce jest ważna nie tylko dla naszego kraju, ale również dla rozwoju strategicznego Intela. Firma zainwestuje w Miękini na Dolnym Śląsku 4,6 mld dolarów co daje prawie 20 miliardów złotych.

Inwestycja Intela największa w Polsce

Między firmą Intel i Polską zostało podpisane w sprawie inwestycji porozumienie. Minister Janusz Cieszyński zagwarantował w liście intencyjnym, że polski rząd wesprze powstanie zintegrowanych zakładów produkcyjnych lub fabryk przyczyniających się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw półprzewodników w Unii Europejskiej.

– To największa inwestycja w historii Polski. Fabryka wniesie znaczący wkład w zapewnienie niezawodnego zaopatrzenia europejskiego przemysłu w półprzewodniki, ale też wesprze rozwój nowoczesnej technologii w Polsce. Produkcja układów scalonych jest bardzo wymagająca i wykorzystuje procesy technologiczne dostępne dla nielicznych – podkreśla Cieszyński.

Inwestycja powstanie w gminie Miękinia w województwie dolnośląskim na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej. W budowę zaangażowanych ma być kilka tysięcy osób.  Później zatrudnienie znajdzie co najmniej 2 tys. wysoko wykwalifikowanych pracowników. Powstaną również miejsca pracy dla pracowników kontraktowych i u poddostawców.

Zakład w Polsce elementem strategii Intela i UE

Inwestycja w Miękini to kolejny z elementów strategii Intela. Fabryka ma współpracować z zakładem produkcji wafli krzemowych działającym w Irlandii czy zakładem powstającym w niemieckim Magdeburgu. Wyprodukowane tam wafle trafią do dolnośląskich zakładów integracji i testowania. Tutaj będą natomiast rozcinane na pojedyncze chipy, a także integrowane w ramach docelowych produktów, a następnie testowane.

–  Walka o inwestycje tego kalibru rozgrywa się pomiędzy dziesiątkami lokalizacji na całym świecie. Decyzja Intela wskazuje, że nie znalazło się żadne miejsce lepsze, niż właśnie Dolny Śląsk  –  zapewnia Cieszyński.

Jest to również część strategii Unii Europejskiej. Zakłada ona uzyskanie do 2030 roku 20 proc. udziału w globalnym rynku produkcji chipów.

Inwestycja Intela szansą dla Dolnego Śląska

Nowa fabryka może być kołem napędowym dla rozwoju okolic Miękini i całego Dolnego Śląska. Daje to szansę na powstanie kolejnych inwestycji z obszaru nowych technologii oraz jest okazją do przyciągnięcia projektów badawczo-rozwojowych realizowanych przez polskie uczelnie w partnerstwie z sektorem MŚP.

Kluczowym elementem wybrania okolic Wrocławia przez Intela była dostępność świetnie wykwalifikowanych ekspertów – głównie absolwentów lokalnych uczelni takich jak Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Wrocławski.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...